2022 Venedik Film Festivali’ne Bakış

16 Eylül 2022

2022 Venedik Film Festivali, birçok oyuncunun yüzen şehir Venedik’te vermeye çalıştığı mesajlarıyla anılıyor.

Sembolik Görünüm


Venedik’e ilk kez gelen Jodie Turner-Smith, Gucci imzalı bu elbisenin bulunduğu yere aitmiş gibi hissetmesini istediğini belirtiyor. “Afrika diasporasındaki gururumun mükemmel bir ifadesi olarak renklerin pan-Afrika bayrağını - kırmızı, siyah ve yeşili - yansıtmasını da istedim," diyor. Turner-Smith’n bu seçimi, elbisenin nadiren sadece bir elbise olduğuna dair ilginç bir mesaj içeriyor.


İntikam Elbisesi
Kırmızı halı modasının konuşmadan birçok şey söyleyebileceğini bir kez daha kanıtlayan, Florence Pugh, Valentino imzalı, adeta elden mikrofon bıraktıracak kadar görkemli özel tasarım elbisesiyle çıktı karşımıza. Valentino kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli bu elbisenin bir parçası olduğu 2022 Sonbahar/Kış Özel Tasarım koleksiyonunun “yeni baslangıçları” simgelediğinden bahsediyor. “Çünkü özel tasarım hiç bitmeyen bir başlangıçtır. Her defasında, yola önceden belirlenmemiş harita ve desenlerle yeniden çıkarsınız. Aynı tasarım, üretiminden 6 ay ya da 6 yıl sonra bile tamamen farklı şekilde yorumlanabilir. Farkı yaratan onu taşıyan kişi, yani her insanın ona yaklaşımıdır.” diye açıklıyor.


Güçlü Bir Politik Mesaj
Zarif bir Tanrıça olarak gorülen Tilda Swinton, mavi Loewe eteğini tamamlamak ve bir basın partisinde Ukrayna’yı onaylamasını aynı şekilde devam ettirmek için boyadığı kanarya sarısı saçlarıyla çıkıyor karşımıza. Elbisenin tasarımcısı Haider Ackermann, bu elbisenin onun “Ukrayna bayrağının yarısını üzerinde taşıma onuru” olduğunu söylüyor.


Kırmızı Halıda Mick Jagger Zamanı
Pop fanları kırmızı halıya Harry Styles’ın süperstar havasını getireceğini düşünseler de Timothée Chalamet, Bones and All kırmızı halısına Haider Ackermann imzalı Bowie tarzlı kolsuz görünümüyle çıkarak herkesi şaşırttı. Parlak, şımarık ve Studio 54’ün tonlarına sahip dikkat çekici renkteki bu takım elbise kendinden emin oyuncu için şaşırılmayacak bir hareketti.