Adidas’tan Güneş Enerjisi ile Çalışan Kulaklık

25 Ağustos 2022

Spor giyim markası Adidas ve hoparlör markası Zound Industries iş birliği ile RPT-02 SOL kablosuz kulaklık modelini piyasaya sürdü.

Egzersiz tutkunları için tasarlanan RPT-02 SOL kablosuz kulaklığı şarj etmek için hem güneş ışığı hem de yapay ışık enerjisi kullanılabiliyor. RPT-02 SOL olarak adlandırılan kulaklıklar, güneş ışığını ve iç mekan ışığını elektriğe dönüştüren Powerfoyle adlı bir güneş pili kumaşına sahip bir kafa bandına ile satışa sunuluyor.Adidas, "Kısmen geri dönüştürülmüş plastikten üretilen adidas RPT-02 SOL, aktif bir yaşam tarzının günlük zorluklarına dayanmak için tasarlanmış kendi kendini şarj eden ve spora uygun bir kulaklık" sözleriyle tasarımı açıklıyor.


Kulaklıklar için en iyi güç seviyesini doğal güneş ışığı sağlasa da, ev tipi lambalar ve ışıklar da fotovoltaik malzemeye güç sağlayabiliyor. Powerfoyle, yalnızca doğrudan güneş ışığından enerji toplayan piyasadaki diğer birçok fotovoltaik malzemenin aksine, bulutlu günlerde bulutların arasından geçen görünmez UV ışınlarından da enerji toplama potansiyeline sahip. Tam şarj ile 80 saate kadar müzik çalabiliyor.
Yüzde 51’i plastikten, yüzde 87'si tüketici sonrası geri dönüştürülmüş PC-ABS ve geri dönüştürülmüş naylondan yapılan kulaklığın diğer ana malzemeleri arasında PCB, Pil, anahtarlar ve LED'ler gibi elektronik bileşenlerin yanı sıra kafa bandı içindeki metal parçalar, kulak yastıklarının içindeki kablolar ve köpük yer alıyor.
Adidas ve Zound Industries iş birliğinde tasarlanan RPT-02 SOL kulaklıklar 23 Ağustos'ta satışa çıkacak.