Antony Gormley Lunatick Londralıları Moonwalk'a davet ediyor

30 Nisan 2019

Ayın yüzeyinde dijital bir rekreasyon

Sanatçı Antony Gormley, astrofizikçi Priya Natarajan ile birlikte, NASA'dan gelen veriler kullanılarak yaratılan, ayın dijital hali üzerinde yürümelerine olanak sağlayan bir sanal gerçeklik deneyimi tasarladı.

 

15 dakikalık bu sürükleyici deneyim, ziyaretçilerin bir sanal gerçeklik (VR) başlığıyla Hint Okyanusu’ndaki Christmas Adası’nın hayali versiyonundan, yüzeyinde yürüyebilecekleri aya kadar seyahat etmelerine olanak tanıyor. Hatta yolda, aydan güneşe doğru yola çıkmadan önce stratosferden ve sanal asteroid yörüngelerinin etrafından geçiyorlar.
Gormley, "En yakın komşumuz ay ve bu proje ayı uzayda bulunan bir nesne olarak deneyimlememizi, engin açık alanlarını keşfetmemizi sağlıyor" diyor ve ekliyor: “Bu işbirliği zihin/beden ilişkisini yeni bir şekilde deneyimlemek ve kendi bedenimizin uzaydaki diğer bedenlerle olan ilişkisini değerlendirmek için bir fırsat”


Dijital sanat eserleri yaratmada uzmanlaşmış, sanal ve artırılmış gerçeklik üzerine uzmanlaşan prodüksiyon stüdyosu Acute Art işbirliğiyle gerçekleştirilen deneyim, The Store X'in Londra’daki 180 The Strand’de yer alan beş VR başlığıyladonatılmış bir odada gerçekleşiyor.

 

Acute Art'ın baş teknoloji sorumlusu Rodrigo Marques, ayın yörüngesini hesaplayan ve haritalayan NASA’nın robotik uzay aracı Lunar Reconnaissance Orbiterından elde edilen verileri kullanarak, ayın yüzeyini yeniden yarattı.
"Bu yıl aya inişimizin 50. yıldönümünü kutluyoruz. Bugüne kadar ayda sadece 12 kişi yürüdü, ancak birçok insansız görev, ay yüzeyinin kapsamlı yüksek çözünürlüklü haritalarını çıkardı." diyor Natarjan. 

“Ay'da yürümeyi deneyimleyebilir, insansız görevlerin sağladığı verilerle oluşturulan yüzeyde, ayın yüzeyinde adım atmanın bedenlerimizde zihinlerimizde bıraktığı hissi duyumsama imkânına erişebiliriz” diye ekliyor.

Astronotlar, bedeni kozmik gerçekleri keşfedebilecek bir uzay gemisine koyma olasılığını düşünmüşler ve uzay gemisi Priya'nın doğuşu bu şekilde gerçekleşmiş.

Bizlere kozmik bir illüzyon yaratan VR ile sanal ortamda da olsa en azından şimdilik ayın belli bir kısmını keşfedebileceğiz.