Avrupa’nın İlk Su Altı Restoranı Norveç’te Açıldı.

01 Nisan 2019

Deniz ürünlerini elbette ki deniz kıyısında tatmak güzel… Peki deniz altında bu keyfi yaşamaya ne dersiniz?

Deniz ürünlerini elbette ki deniz kıyısında tatmak güzel… Peki deniz altında bu keyfi yaşamaya ne dersiniz?

Norveç‘in Baly köyünde hizmete giren Under, ilginç konseptiyle dikkat çeken bir restoran. Burası aynı zamanda deniz yaşamının incelendiği bir araştırma merkezi... Under, İngilizce ‘altında’ anlamına geliyor ‘Norveç dilindeyse ‘merak etmek’ anlamı taşıyor.Projenin mimarları SnohettaMısır’daki İskenderiye Kütüphanesi ve Norveç Ulusal Opera ve Bale binası ile biliniyor.

Under, deniz seviyesinin beş metre altında yer alıyor. Restoran’ın 11 metre genişliğinde ve 4 metre uzunluğundaki devasa penceresi tıpkı bir periskop gibi deniz altı hayatını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Tek parça taştan inşa edilen yapının dış duvarları yaklaşık bir metre kalınlığında. Bu sayede denizdeki midyeler dış duvarların üzerine yapışabiliyor. Snohetta firması bu yapının çevre dostu şekilde inşa edildiğini ve aynı zamanda araştırma yapmaya olanak tanıdığını belirtiyor.


Yapı üç kısımdan oluşuyor. Giriş kısmı, bar mekanı ve restoran bölümü ve 100 kişilik bir grubu aynı anda misafir edebiliyor.

İsmi her ne olursa olsun bu ilginç konseptiyle hayatında yaratıcı bir mekan arayışı içinde olan seyahat severlerin şimdiden ilgisini çekecekmiş gibi gözüküyor.