David Adjaye’den Hatıra Üretmek Üzerine Bir Sergi; "Making Memory"

25 Mart 2019

Bu Tasarım Müzesi sizi de kendi hafıza sarayınızda küçük bir gezintiye çıkaracak gibi gözüküyor.

David Adjaye Londra’daki Tasarım Müzesinde kendi hatıralarından beslenerek yarattığı sergi ile insanların kafasında soru işaretleri ve onları provoke edecek çağrışımlar bıraktı. "Making Memory" , Washington DC' de yakın zamanda tamamlanan Smithsonian Ulusal Afrika Amerikan Tarihi ve Kültürü Müzesini ayrıca Accra'nın yaklaşmakta olan Gana Ulusal Müzesi de dahil olmak üzere, Adjaye Associates tarafından yapılan yedi önemli eseri kapsıyor.

 

2017'de ki çalışmaları için İngiliz-Gana'lı mimar Adjaye, serginin, insanların 21. yüzyılın başındaki anıtları ve onları nasıl deneyimlediğini sorgulamak için tasarlandığını söylüyor. Sergi, Ron Arad Architects ile birlikte tasarlanan, Londra Parlamentosu dışında yapılması planlanan tartışmalı İngiltere Holokost Anıtı ve Öğrenme Merkezini de kapsıyor. Bu serginin açılmasındaki en büyük amaç ise insanlardaki kolektif bilinç mantığını güçlendirmek ve inşa edilmiş tarihi yeniden gözden geçirme imkanı bulmak.


¨Bu anıtlar artık bir sunum niteliği taşımıyor, insanlara geçmiş zamanlara seyahat etme deneyimi sunuyor. Bu anıtları tasarlamamızdaki en büyük amaç ise her insanın birbirleriyle iletişim kurmasını kolaylaştırmak ve aralarında ortak bir bağ oluşturmak…¨ diyor Adjaye."Making Memory" geçmişe yolculuğu mümkün kılmasa da insanlara o zamanlardan küçükte olsa bir enstantane sunuyor.

 

Kişisel olarak Adjaye tarafından seçilen yedi projenin modelleri, kendi odalarında duruyor ve tasarımları hakkında bilgi veren mimari detayların yanında sergileniyorlar. Odaların her birinin, mimarın DJ kardeşi Peter Adjaye'nin ilgili bir tema etrafında oluşturduğu kendine ait ses renkleri var.
Ziyaretçiler ayrıca 2008 Londra Tasarım Festivali'nden Sclera Pavilion'un bir bölümünün yansımasını da bu sergide görebilirler. Bu başarılı girişimlere ev sahipliği yapan Smithsonian Müzesi, Tasarım Müzesi'nin ödül programı kapsamında 2017 Yılı Tasarımını kazandı.

 

Tüm bunlarla beraber"Making Memory" sergisinin son odasında ise Martin Luther King Jr.’nın taş üzerine oyulmuş bir konuşması yer alıyor. Burada sergilenen anıtlar artık statik nesneler değiller; Bunun yerine, David Adjaye, bunları topluma daha geniş bir amaca hizmet eden dinamik nesneler olarak yeniden yaratıyor.  

 

Mimarın video röportajları, ölçeklendirilmiş modeller ve ilham alınan eserlerinin her biri özel bir odada sunuluyor. Bu nesneler tasarım sürecinin antropoloji, tarih ve sosyoloji süreçlerinden nasıl etkilendiğini gösteriyor. Bu sergi sizi de kendi hafıza sarayınızda küçük bir gezintiye çıkaracak gibi gözüküyor.