Gomi's Collection One Bluetooth Hoparlör

20 Nisan 2023

Sürdürülebilir elektronik, Gomi's Collection One Bluetooth hoparlör tasarımında yeni bir şekil alıyor.

Birleşik Krallık'ta tasarlanmış ve el yapımı olan Gomi Collection One, geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış, benzersiz, Bluetooth donanımlı hoparlörlerin sınırlı bir sürüm olarak karşımıza çıkıyor.

 

Brighton merkezli tasarım stüdyosu Gomi, geri dönüştürülmüş plastiğin yeteneklerini sergilemek için Collection One hoparlörü yarattı. Rishi Gupta ve Tom Meades tarafından ortaklaşa kurulan şirket, kendine özgü mermer kasasıyla her bir hoparlörün üretiminde 44 plastik poşete eşdeğer ve güç için eski lityum e-bisiklet pillerini kullandığına dikkat çekiyor.

 Hoparlörler, her birimi oluşturan yalnızca 29 bileşenle kolayca onarılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bunların hepsi ayrılabilir ve değiştirilebilir veya onarılabilir. Marka aynı zamanda müşterilerine takas seçeneği sunarak üretim-tüketim-yeniden kullanım modelinde döngüselliği teşvik ediyor.

 

Panther, Ultraviolet ve Avalanche olmak üzere üç farklı renk grubuna sahip her hoparlör benzersiz ve numaralandırılmış olarak karşımıza çıkıyor. Stereo ses vermek için iki hoparlör eşleştirilebiliyor ve ünite hoş bir ağırlık ve sağlamlığa sahip. Şirket, teknolojinin sadece başka bir mat gri kutu değil, eğlenceli ve cana yakın olabileceğine inanıyor ve bu sürecin bir kısmının, atık malzemeyi daha çekici hale getirmek için güzelleştirmekle ilgili olduğunu öne sürüyor.

 

Gomi felsefesinin bir parçası da, tek kullanımlık işlenmemiş plastikle ilgili süregelen sorunları vurgulamak. Stüdyo, "Kabarcıklı ambalaj, gıda ambalajları ve plastik poşetler gibi esnek plastik (LDPE), yılda 290.000 ton plastik atığı oluşturuyor" diye yazıyor ve tüm bunların en iyi ihtimalle çöplükte bittiğine dikkat çekiyor.

 

Gupta, "Atığın bir sorun olarak değil, biçim ve işlevi birleştiren güzel ve benzersiz şaheserlere dönüştürülebilen bir kaynak olarak görüldüğü bir dünya tasavvur ediyoruz" diyor. "Tasarımın, kullan-at kültürümüze adil çözümlere ilham verebilecek bir değişim gücü olduğuna inanıyoruz” diye de ekliyor.