Helmut Newton.Brands Sergisi Berlin’de Başladı

22 Aralık 2022

Moda fotoğrafçısı Helmut Newton’ın marka iş birliklerinden gün yüzüne çıkmamış fotoğrafları, yeni bir sergide bir araya getirildi.

Moda tarihinin en etkili ve iz bırakan fotoğrafçılarından Helmut Newton’ın 200’den fazla fotoğrafını ve Swarovski, Saint Laurent, Lavazza, Blumarine, Paul Picot ve Wolford gibi global markalarla yaptığı iş birliklerinin gün yüzüne çıkmamış karelerini kapsayan Helmut Newton. Brands, Berlin’deki Helmut Newton Foundation’da başladı. 
Ağırlıklı olarak sanatçının 1980 ve 90’lı yıllarda yüksek bütçeli ajanslara ve kurumsal müşterilere yaptığı işleri kapsayan sergideki işlerin çoğu Monaco’da çekilmiş. Kompozisyon ve fotoğraf stili anlamında hiç ayrım yapmayarak marka çekimlerinde de sanatını aynı şekilde icra eden Newton, tam da bu yüzden kendini ‘A Gun for Hire’, ‘Kiralık Bir Silah’ olarak tanımlıyordu. Hatta bu lakap, yani ‘A Gun for Hire’, sanatçının marka fotoğrafçılığı çatısı altındaki işlerinin derlendiği ilk serginin de adı olmuştu.  Alman-Avusturyalı fotoğrafçı Newton’ın kariyeri sıradışı bir akışla Singapur’da başlayıp; Avustralya’da devam etmiş ve zamanla Amerika’ya doğru evrilmişti. Sürreal, sınırları zorlamayı seven, film-noir ve dışa vurumcu sinema ekolünden ilham alan, kışkırtıcı ve yer yer erotik kareleriyle yalnızca modada değil; fotoğrafın bir sanat olarak konumlanmasında da büyük katkıları olan efsanevi isme dair bu sergiyi 14 Mayıs 2023 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.