Hermès’in Yeni Koleksiyonu

27 Nisan 2023

Hermès, kafesli ev eşyaları koleksiyonu ile dikkatleri üstüne çekiyor.

Tasarımcı Charlotte Macaux Perelman, Milano Tasarım Haftası'nda ünlü moda markası Hermès'in en son ev eşyaları koleksiyonunu demir çubuklardan oluşan geometrik bir kafes içindeki kalın beton süpürgeliklere yerleştirdi. Demir çubuklar, kesme ve lehimleme kullanılarak bir demirci tarafından inşa edilen açısal bir kafes oluşturmak için çeşitli çapraz formasyonlarda düzenlendi.


Markanın tasarım haftası boyunca koleksiyonlarını sunmak için her yıl kullandığı bir etkinlik alanı olan La Pelota'da yer alan bu enstalasyon, Hermès Maison ortak sanat yönetmenleri Perelman ve Alexis Fabry tarafından tasarlanan Hermès ev eşyaları koleksiyonunun zeminini oluşturuyor.Perelman ve Fabry'ye göre, birlikte çalışan bu kurulum ve ev eşyaları, sadeliği kutlamayı ve yalnızca "gerçekten gerekli olanı" ifade etmeyi amaçlıyor.


Perelman, "Hermès'in genellikle yaptığı gibi herkesin hemen göremediğine dikkat çekmek istedik" dedi.


Koleksiyonda zamansız silueti sahip olan yün ve pamuklu bir kanepe, fener tarzı cam üflemeli lambalar ve Hermès'in binicilik tarihine selam veren eğlenceli at motifleriyle resmedilmiş bir dizi porselen kahvaltı tabağı yer alıyor.Renkli grafik şekillerle işlenmiş büyük kilimler beton süpürgeliklerin üzerine dökülmüş ve demir kafesin geometrisini yansıtırken, diğer öne çıkan özellikler arasında klasik İskandinav tasarımına saygı gösteren Danimarkalı tasarımcı Cecilie Manz ile oluşturulmuş kutulu bir ahşap ve deri sandalye yer alıyor. 


Tasarım Haftası bittikten sonra Perelman ve Fabry, kurulumun her parçasının geri dönüştürüleceğini açıkladı. Demir çubuklar eritilmek üzere orijinal tedarikçilerine geri gönderilecek ve daha sonra yeniden kullanılacak, beton levhalar ise bir depoya gönderilecek ve yeni nesnelere dönüştürülebilecek.


Hermès koleksiyonu, Milano Tasarım Haftası kapsamında 17-23 Nisan 2023 tarihleri arasında La Pelota'da sergilendi.