LOUIS VUITTON ve SUPREME Birlikteliği

30 Ocak 2017

Son yıllarda daha geniş kitlelere hitap edebilmek adına çoğu “high-end” moda evinin markalar için kapsül koleksiyon hazırladıklarını görmüştük.

Uzun süredir konuşulan Louis Vuitton'un Supreme ile yaptığı işbirliği Paris Moda Haftası'nda ilk kez sunuldu. Son yıllarda daha geniş kitlelere hitap edebilmek adına çoğu “high-end” moda evinin markalar için kapsül koleksiyon hazırladıklarını görmüştük.


Fakat Supreme, kendi başına bir duruşu ve felsefesi olan, çoktan zirveye tırmanmaya başlamış bir marka olarak sıyrılıyor.
18 yıl önce James Jebbia tarafından kurulan Supreme, sokak modasında çığır açan bir marka. Doksanların androjen görünümünü anımsatan, graffiti, kaykay ve rap kültüründen ilham alarak tasarlanan parçalarıyla ünü dünyaya yayılan Supreme, Kanye West ve Frank Ocean gibi isimlerin üzerinde tek başına yıldız statüsüne ulaşsa da özüne daima sadık kalan bir marka olarak ortaya çıkıyordu. Jebbia'nın benimsediği alt kültür dışına satış yapmak gibi bir amacı da yok gibi görünüyordu.

 

Daha önce Yayoi Kusama tarafından tasarlanan parçalarla da daha genç bir yüze bürünen Louis Vuitton ile yapılan işbirliği ise, Supreme için bambaşka bir kitleye sunulmak demek. H&M, Zara gibi markalarla aynı fiyat aralığında olmasa bile, sadık bir takipçi ve müşteri kitlesi olan Supreme, kimileri için ulaşılabilir olmaktan çıkıyor. Genç ve hip Louis Vuitton müşterileri tarafından beğeniyle karşılandığını da söylemek gerek.

Temmuz ortasında piyasaya sunulması beklenen koleksiyonda aksesuarlar öne çıkıyor. Supreme logolu çantalar ve telefon kaplarına sneakerlar ve iki markanın da ruhunu yakalamaya çalışan parçalar eşlik ediyor. Bu işbirliği modaseverleri çok heyecanlandırsa da, Supreme'in geleceğine nasıl etki edeceği bir muamma. Zira bu ortak çizgi, markanın takipçileri tarafından, popülerlik adına yapılmış bir özveriden öte bir şey olmamakla suçlanmıyor değil. Bekleyip göreceğiz.