Rembrandt Resimlerindeki Arttırılmış Gerçeklikle Tanışın.

09 Nisan 2019

Hollandalı tasarım ajansı CapitolaVR, yarattığı bu aplikasyon ile insanların sanatçının en ünlü resimlerinden birinin içine girmelerine izin veriyor.

Dijital çağın bizlere armağan ettiği en büyük buluşlardan biri hiç kuşkusuz ¨arttırılmış gerçeklik¨ yani diğer bir adıyla ¨hipereality¨. Bu teknolojik buluş sayesinde artık geçmiş zamanın önemli anlarına tanıklık edebiliyoruz.

Mauritshuis müzesi ziyaretçileri, Hollandalı tasarım ajansı CapitolaVR sayesinde Rembrandt van Rijn'in Dr. Nicolaes Tulp Anatomi Dersini artırılmış gerçeklikle yaşamak için akıllı telefonlarını kullanabiliyor.
Hollandalı tasarım ajansı CapitolaVR, yarattığı bu aplikasyon ile insanların sanatçının en ünlü resimlerinden birinin içine girmelerine izin veriyor, bunu da artırılmış gerçeklik kullanan Rembrandt Reality uygulamasını kullanarak yapıyor.


Uygulama, ziyaretçilere 1632 yılında, teknolojiyi kullanarak tarihi eserlerle etkileşime geçmenin yeni yollarını keşfetme amacıyla gerçekleşen anatomik ameliyatların sanal gerçeklik deneyimini sunuyor.

Kullanıcılar, Apple'ın ARKit veya Google'ın ARCore artırılmış gerçeklik platformları ile uyumlu cihazlar kullanarak resmin gerçek hayat rekonstrüksiyonundan taranan sanal 3D nesnelerle etkileşime girebiliyor.CapitolaVR dijital bölümün başkanı David Robustelli; “İnsanlara yapıtın içine girme ve tablonun arkasındaki hikayeyi yenilikçi teknoloji ile keşfetme fırsatı vermek istedik” diyor.


Robustelli; “Resme fiziksel olarak adım attığınızda, dünyanın en ünlü ressamlarından biri tarafından yaratılma anını keşfederken, o dönemin tarihine de tamamen dalıyorsunuz.