Simose Sanat Müzesi Açıldı

18 Nisan 2023

Mimar Shigeru Ban'ın imzalı, merakla beklenen Simose Sanat Müzesi Hiroşima şehrinde açıldı.

Shigeru Ban'ın merakla beklenen Simose Sanat Müzesi, kapılarını halka açarak konuklara Japon sanatını, tasarımını keşfetme ve sonrasında dileyen konuklara mimarın ikonik evlerinden birinde kalma şansı sunuyor.


Proje, dört tanesi 1990'larda orijinal olarak özel villa olarak tasarlanan ve o zamandan beri yıkılmış olan geniş bir müze, restoran ve on tatil evini kapsıyor. Yerinde uyarlanıp yeniden inşa edildiler ve ilk kez halka açıldılar. Bunlar arasında Duvarsız Ev (üç tarafı sürgülü cam kapılarla çevrelenmiş, döşeme zeminli ve ‘yüzer’ düz çatılı prefabrik) ve 110 kağıt tüpten yapılmış deneysel bir ev olan Paper House’ta yer alıyor.


Konuklar Ban'ın konut tasarımlarını daha önce hiç olmadığı gibi deneyimlemelerine olanak tanıyan villalar kiralayabiliyorlar.Müze, Japon sanatını ve tasarımını sergileyen yaklaşık 500 sanat eserine ve objeye ev sahipliği yapıyor.Yenilikçi tasarımı, parlak renklerle kaplanmış ve doğrudan bir gölet üzerine yerleştirilmiş nakliye konteynırlarına benzeyen sekiz sergi salonuyla Hiroşima'nın geleneklerine saygı duyuyor. Hareketli yapılar su ile birlikte kayarak çevrelerine uyum sağlıyor. 


Yüzen küplere ek olarak, özel sergi odası da hareketli duvarlara sahip, her sergide dönüştürülebiliyor. Bu eşsiz müzeyi ve villaları 1 Nisan’dan itibaren ziyaret edebilirsiniz.