Ünlü Fotoğrafçı Tim Walker ve Tod’s İş Birliği

27 Nisan 2023

Tim Walker’ın ‘‘The Art of Craftsmanship – A Project by Tim Walker’’ isimli sergisi, İngiliz fotoğrafçının ünlü markanın İtalyan zanaatını gerçeküstü bir şekilde vurgulamasını yansıtıyor.

İngiliz fotoğrafçı Tim Walker, konuları rüya gibi tablolara taşıdığı fantastik moda çekimleri ile tanınıyor. Porselen bebeklerden devasa kalemlere, çiçeklere ve hikaye kitaplarına, kükreyen aslanlara veya dörtnala koşan beyaz atlara, ya da Alice'in aynanın içinden geçmesi gibi, bir aynanın camından dışarı çıkma havası veren orijinal çekimleri ile biliniyor.


Milano'daki Le Cavallerizze Museo Nazionale Della Scienza E Della Tecnologia Leonardo Da Vinci'de şehrin tasarım haftası kapsamında açılan bu yeni orijinal eserler sergisi, Walker'ın İtalyan ayakkabıcı ve moda evi Tod’s adına markanın zengin zanaatkarlık tarihini kutluyor. Modeller dev iplik makaralarının içinden gülümsüyor ya da havaya atılmış tahta ayakkabılar üzerinde dengede duruyorlar.


Walker, " Set tasarımcım Gary Card'la birlikte Tod’s fabrikasında, ürünlere uygulanan işçilik ve becerilere tanıklık edebildiğim büyüleyici bir gün geçirdim ve ikimiz de bundan ilham aldık" diyor.

Ham madde ve dayanıklılığın yanı sıra, görüntülerde Tod's markasının ayakkabılarını, çantalarını ve deri ürünlerini oluşturmak için onlarca yıldır kullandığı ölçüm bantlarından, makaslardan ve tahta fırçalardan deriyi kesmek, damgalamak veya delmek için kullanılan daha özel aletlere kadar bir dizi araç bulunuyor.


Walker, "Görüntüleri oluşturmak için araçların ve modellerin 2B kesik parçalarını kullanarak büyük ölçüde ölçek, perspektif ve eğlenceli senaryolarla deneyler yaptık" diye açıklıyor.


‘’İşçiliğin değeri giderek daha değerli hale geliyor. Bir üründe yetenekli bir zanaatkarın dokunuşunu tespit etmek ona eşsiz bir kalite ve çok özel bir güzellik veriyor. Bu süreç sırasında tanıştığım insanlar ve onların deneyimleri gerçek ilham kaynakları sundu’’ diye devam ediyor.


'’The Art of Craftsmanship – A Project by Tim Walker'’ 19-22 Nisan 2023 tarihleri arasında Le Cavallerizze Museo Nazionale Della Scienza E Della Tecnologia Leonardo Da Vinci, Milano'da gerçekleşti.