10 Yıldır Üzerinde Çalışılan Otomobil; Yeni Tesla Y

24 Mart 2019

Çalışmaları 10 yıl sürdü fakat sonunda Elon Musk işe ağırlığını koydu.

Çalışmaları 10 yıl sürdü ve sonunda Elon Musk işe ağırlığını koydu. Tesla CEO’su şirketin yeni arabasını açıkladı: Musk'in uzun vadeli planlarından birinin son parçası olan Model Y.

 Bu sürüm Tesla’nın S modelini tanıtmaya başladığı yıllardan itibaren şekillenmeye başlamıştı. Musk haberi Twitter'da arabayı tanıtan bir tweet atarak kutladı ve  araba piyasaya sürülmeden hemen önce yayınladı.

 Musk ilk önce yeni otomobiline isim olarak ¨E¨ harfini vermeyi düşündüğünü fakat bunun Ford’un telif haklarına ters düşeceği için mümkün olmadığını belirtiyor. Model Y olarak bilinen tamamen elektrikli olan SUV, alkışlar ile Tesla hayranlarına sunuldu, çalışanlar ve medya üyeleri, otomobil üreticisinin diğer modellerinin yanında sahneye çıkan bu yeni modeli büyük bir beğeni ile karşıladılar.

 CEO'su Elon Musk kalabalığa, "Model Y bir SUV işlevselliğine sahip, ancak onu bir spor araba gibi de kullanabilirsiniz," diye anlatıyor modeli. “Bu otomobil virajlarda çok sıkı kavrayacak ve dünyanın en güvenli orta ölçekli SUV olmasını bekliyoruz.” Diye devam ediyor sözlerine.
Model Y, Tesla'nın en önemli ürünü olabilir, ancak hala Palo Alto, California şirketine karşı olan büyük borçlarını geri ödemeye yetecek kadar para üretmeye çalışıyor.Araştırma şirketi IHS Markit’e göre, ABD’deki SUV’lar ve kamyonetler için pazar payı Ocak’ta yüzde 69’luk bir artış gösterdi. Ancak çoğu SUV hala benzinle çalışıyor ve bu yüzden de çoğu tüketici Tesla'nın tamamen elektrikle çalışan modellerini seçiyor.

Çoğu Tesla severin ortak görüşü ise şu yönde; “Elon gidene kadar, Tesla ara sıra nefes kesici ürünler üreten çılgın bir şirket olmaya devam edecek¨…