%100 Biyolojik Materyalden İlk 3D Yazıcı Yapımı Ev

12 Ocak 2023

Maine Üniversitesi'ndeki özel bir ekip, dünyanın %100 biyolojik malzeme kullanılan ilk 3D yazıcı teknolojili evini üretti.

Dünya değişiyor, teknoloji ilerliyor, yaşamlarımız dönüşüyor. Bunun yakın zamanlarındaki en önemli örneklerinden biri, Amerika'nın Maine eyaletinden geldi. ‘Dünyanın ilk %100 biyolojik malzeme kullanarak 3D yazıcı ile üretilmiş evi’, Maine Üniversitesi Yüksek Seviye Yapılar ve Kompozit merkezi tarafından inşa edildi. Daha doğrusu, print edildi. Testere talaşı, ağaç tozu gibi bütünüyle biyolojik unsurların, mısır bazlı bağlacıyı bir maddeyle karıştırılması ile elde edilen özel bir materyalden yapılan ahşap evin katmanlarının her biri, endüstriyel polymer printer yardımıyla basılmış. 
Bir prototip olarak tasarlanan 55 metrekarelik yapı, elbette bütünüyle geri dönüştürülebilir dokuda ve %100 ahşap izolasyonlu. İçeriye adım attığınızda tipik bir evde olduğunuz duygusu veren iç mekanlarında, ahşapla uyumlu olarak toprak tonları hakim. Eğimli çatısının altında mutfak, banyo, oturma odası, yatak odası ve küçük bir de çalışma alanı bulunduran daire, soğuk havalardan nasıl etkileneceğini ölçmek üzere termal, çevresel ve yapısal sensörlerle donatılmış. Toplanacak verilere göre sonraki 3D ev tasarımları da güncellenecek. Yalnızca Maine’deki değil; dünyadaki barınma sorununa da ekonomik ve doğaya duyarlı bir yanıt olabilecek bu proje üretim maliyetlerini düşürmekle kalmayıp; yapım süresini minimuma indirmesi açısından da büyük önem taşıyor.