16. Contemporary İstanbul Sanat Fuarı Ardından

29 Eylül 2021

Akbank Sanat ana sponsorluğunda, 5-6 Ekim ön izleme ve 7-10 Ekim 2021 tarihleri arasında genel ziyaretçi planı ile, pandemi kısıtlamaları sonrasında düzenlenecek ilk uluslararası sanat organizasyonu olarak Tersane İstanbul’da sanatseverlerle buluştu.

Akbank Sanat ana sponsorluğunda, 5-6 Ekim VIP ön izleme ve 7-10 Ekim 2021 tarihleri arasında genel ziyaretçi planı ile, pandemi kısıtlamaları sonrasında düzenlenecek ilk uluslararası sanat organizasyonu olarak Tersane İstanbul’da sanatseverlerle buluştu. Fuarın bu edisyonunda, çağdaş sanat ile Haliç’in tarihi dokusu, İstanbul’un kültürel mirasına ait bu özel bölgeyi, restorasyon, gelişim ve yenileme projesinin ev sahibi Tersane İstanbul’da birleşti.


9500 m2’lik kapalı alanda gerçekleşecek olan fuara, deniz kenarında 10 bin m2’lik bir açık hava alanı da eşlik ediyor. 16. yılında, bir liman kentine sahip olmanın ayrıcalığı ile bütünleşen Contemporary Istanbul, bu yıl, Türk ve yabancı turistlere ve tüm sanatseverlere, İstanbul’u ve Tarihi Yarımada’yı yeniden keşfetme şansı da tanıdı.

Room 715, Ben Willikens, 2011

Katılımcılar arasında AB Gallery (Seoul), Anna Laudel (İstanbul/Düsseldorf), C24 (New York), Dirimart (İstanbul), Pi Artworks (Londra/İstanbul), ISTANBUL’74 (İstanbul), Mohsen Gallery (Tahran) ve bu sene ilk kez ziyaretçilerle buluşacak olan Mironova Gallery (Kiev), Iranshahr Art Gallery (Tahran) ve Mariana Custodio (Lisbon) gibi birçok yerli ve uluslararası sanat galerisi yer aldı. 

Akbank Sanat bu yıl 16. Contemporary İstanbul’da yer alan standında ‘Kendine Giz/li Uzam’ başlıklı sergiye ev sahipliği yaptı. Küratörlüğünü Prof.Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği, sanatçı Ben Willikens ve Bernar Venet’nin eserlerinin yer aldığı sergi de sanatseverlerin ilgisini çeken sergilerden biriydi.


Rachel Hayes

Fuarda en çok ziyaret edilen alanlardan bir diğeri ise Rachel Hayes'in fuar girişinde konumlanan büyük ölçekli açık hava enstalasyonuydu. Amerikalı heykel ve tekstil sanatçısının ilk sunumunu ISTANBUL'74 tarafından gerçekleştirildi. CI ile ISTANBUL'74 iş birliğiyle hayata geçirilen diğer bir proje olan Flags For Future ilgi gören alanlar arasında yer aldı. Yurtiçi ve yurtdışından 25 önemli sanatçı, proje kapsamında tasarladıkları bayraklar ile deniz ve kıyılarımızın korunmasına dikkat çekti. 


Flags For Future

Özel sergiler, büyük ölçekli açık hava enstalasyonları, yoğun etkinlik takvimi ve Haliç’in eşsiz manzarasına karşı konumlanan çok sayıdaki mekan ile sanatseverler için unutulmaz bir buluşma noktası oldu. 47 galeri, 436 Sanatçı, 1240 çağdaş sanat eserinin sergilendiği 16. Contemporary Istanbul’u, 6 günlük süre içerisinde 40.480 kişi ziyaret etti.