17. İstanbul Bienali 20 Kasım’a Kadar Sanatseverlerle Buluşuyor

10 Ekim 2022

İKSV tarafından düzenlenen 17. İstanbul Bienali, Koç Holding’in desteğiyle 17 Eylül - 20 Kasım arasında ücretsiz giriş imkanıyla sanatseverlerle buluşuyor.

Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh küratörlüğünde düzenlenen 17. İstanbul Bienali, 500’ün üzerinde katılımcının 50’yi aşkın projesine ev sahipliği yapıyor. Farklı coğrafyalarda, benzer konular üzerine düşünen ve üreten, çeşitli disiplinlerdeki katılımcıları bir araya getiren 17. İstanbul Bienali, sanatseverleri birlikte vakit geçirmek, düşünmek, konuşmak, dinlemek, okumak, izlemek, sorular sormak ve sorulara cevap aramak için davet ediyor.


Sanatçı, düşünür, yazar, şair, araştırmacı, mimar, radyo programcısı, balıkçı, aktivist, stand-up komedyeni, şef, etnomüzikolog, ornitolog, deniz bilimci, kukla ustası ve müzisyenlerin katkıda bulunduğu bienal, Beyoğlu, Fatih, Kadıköy ve Zeytinburnu’nda yer alan 12 sergi mekânında yer alıyor. Bienal aynı zamanda şehrin her köşesinde sayıları 50’yi aşan sahaf, kitapçı, lokanta, sinema ve hastanelere ek olarak bir radyo istasyonunda izleyiciyle buluşuyor. 
17. İstanbul Bienali, bahsedilen sergi mekanlarına ek olarak çeşitli basılı ve çevrimiçi mecralar aracılığıyla ziyaretçilerine ulaşmaya devam ediyor. Mantı Postası, Radyo Bienal, Crip Magazine, Casadingspiral.com, Anne(x) ve Şiir Hattı gibi online mecralarla sanatı çevrimiçi alana taşıyor.


Önceki bienallerden farklı olarak, ortaya çıkan sonuçtan ziyade sürece odaklanan 17. İstanbul Bienali, katılımcılara ve izleyicilere, haber dolaşımı için kullanılabilecek alternatif araçlar, öğrenme yolları, arşivleme gelenekleri, insanların dünya üzerindeki etkileri, duyuların iç içe geçtiği deneyimler ve çok eski zamanlardan kalma uygulamaların bugüne nasıl taşınabileceği üzerine düşündürüyor.