17. İstanbul Bienali’ne Geri Sayım

08 Eylül 2022

Son 35 yıldır modern sanatın kalbinin attığı İstanbul Bienali, 17 Eylül-20 Kasım tarihleri arasında şehrin farklı noktalarında sanatseverler ile buluşmaya hazırlanıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1987’den beri düzenlenen İstanbul Bienali, 17. edisyonu ile 17 Eylül’den itibaren kapılarını açmaya hazırlanıyor. 20 Kasım’a kadar ücretsiz ziyaret edebileceğiniz bienal dünyanın dört bir yanından katılımcıların, İstanbul'un çeşitli semtlerinde sergilenecek projelerini bir araya getiriyor. Bienal, gastronomiden ekolojiye, edebiyattan gıda güvenliğine, göçler ve göçmenlikten deniz yaşamına pek çok konuda, farklı coğrafyalardan ve zaman dilimlerinden hikâyeler anlatacak.

 

Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in üstlendiği bienal, sanatçı, düşünür, yazar, şair, araştırmacı, mimar, radyo programcısı, balıkçı, aktivist, komedyen ve daha pek çok başka alandan 500’ün üzerinde katılımcıyı bir araya getirmeye hazırlanıyor. 

 

17. İstanbul Bienali sergi mekanları Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu’nda yer alan 12 alanda yoğunlaşsa da sergi alanları sadece birer mekân olarak değil bulundukları mahalleler ve o mahallelerle kurdukları ilişki ile de öne çıkacak. Bu sergi alanlarının yanı sıra kadim şehir İstanbul’un farklı lokasyonlarında 50’den fazla kitapçı, sahaf, kafe, metro durakları ve radyo istasyonunda sanat meraklıları ile buluşacak.  

İstanbul aynı zamanda bienalin 17. edisyonuna paralel olarak farklı disiplinlerden farklı sergilere de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 15 Eylül’de kapılarını sanatseverlere açmaya hazırlanan ISTANBUL’74’ün mekâna özgü sergisi Rastlantısal Orman (Okuma Odası), Türkiye’den ve dünyadan önemli sanatçı, yazar, yönetmen ve müzisyenler tarafından üretilen text art, sanatçı kitapları, çeşitli arşivler, albümler, kataloglar, antolojiler, denemeler, günlükler, raporlar, belgeler, grafik yapıtlar, resimli kitaplar ve dergileri bir araya getirecek. Amerikalı sanatçılar Jonah Freeman ve Justin Lowe ile Boo-Hooray’in küratörlüğündeki sergi Nef Bebeköy’e ait 19. yüzyıldan kalma tarihi yapıyı okuma odasına dönüştürecek. Gündelik olanın benzersiz sanat nesnesi ile iç içe şekilde düzenleneceği sergide, ziyaretçiler yapıtları nadir kitap kütüphanelerinde olduğu gibi okuma odasında inceleme şansına sahip olacak. Sergi dört hafta boyunca ücretsiz olarak görülebilir.