17. İstanbul Bienali'nin Mekanları ve Katılımcı Listesi Belli Oldu

21 Temmuz 2022

17 Eylül–20 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek 17. İstanbul Bienali'nin katılımcı listesi ve ev sahipleri belli oldu.

Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in küratörlüğünü üstlendiği 17. İstanbul Bienali, İstanbul’un üç farklı semtinde yoğunlaşacak.

Ölçeği, yöntemi ve hedefleri açısından önceki edisyonlardan farklılaşan bu bienal, farklı coğrafyalarda ve disiplinlerde çalışmalar yürüten kişileri bir araya getirerek aralarındaki etkileşimi besleyen, güçlendiren bir buluşma noktası olacak.


Beyoğlu, Kadıköy ve Fatih’te yer alacak olan 17. İstanbul Bienali, bu yıl geleneksel sanat mekânlarının dışına çıkarak kitapçılar, sahaflar, hastaneler, huzurevleri, kafeler, metro durakları ve özel bir radyo istasyonunun da aralarında olduğu onlarca farklı mekâna yayılacak.


Beyoğlu’ndaki bienal mekânları arasında daha önce serginin üç edisyonuna ev sahipliği yapan Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul’un Canlı Sanat Araştırma Alanı (PCSAA) ve İstanbul’daki en eski Rum okullarından, 1999’dan bu yana kapalı olan Merkez Rum Kız Lisesi yer alacak.


Kadıköy’deki bienal mekânları arasında endüstri mirasının kültür-sanat ekseninde aktif bir kamusal alana dönüştüğü Müze Gazhane, iki yıl önce bağımsız sanat alanı olarak yeniden açılan Barın Han ve İstanbul'un en eski hamamlarından Küçük Mustafa Paşa Hamamı da bienalin ev sahipleri arasında yerini alacak.

17 Eylül’de başlayacak bienalin güncellenmeye devam eden katılımcı listesine ise bu adresten ulaşabilirsiniz.