17. Venedik Bienali Açılış Projesi için Vuslat Vakfı ile İş Birliği ile Yaptı

22 Kasım 2021

Çağımızın önde gelen sanatçılarından Giuseppe Penone’nin anıtsal boyutlardaki enstalasyonu “Dinleyici,” 22 Mayıs’ta başlayan ve 21 Kasım 2021’e kadar süren 17. Venedik Mimarlık Bienali’nin özel etkinliği ve Vuslat Vakfı’nın açılış projesi olarak sergilendi.

Çağımızın önde gelen sanatçılarından Giuseppe Penone’nin anıtsal boyutlardaki enstalasyonu “Dinleyici,” 22 Mayıs’ta başlayan ve 21 Kasım 2021’e kadar sürecek olan 17. Venedik Mimarlık Bienali’nin özel etkinliği ve Vuslat Doğan Sabancı'nın kuruculuğunu üstlendiği Vuslat Vakfı’nın açılış projesi olarak sergilendi. 

Giuseppe Penone

Giuseppe Penone’nin geniş çevrelerin beğenisini toplayan Idee di Pietra – Olmo (Taş Fikirleri – Karaağaç) serisinin yeni bir edisyonu olan Dinleyici, 21. yüzyıl toplumunda ‘dinlemek’ için nasıl alan yaratabileceğimiz üzerine küresel bir tartışma başlatan önemli bir çalışma. Venedik’te kanal suyundan yükselen ve ağır bir taşı dallarıyla kucaklayan bir karaağacı betimleyen Dinleyici, her birimizin içindeki cankulağıyla dinleme potansiyelinin sembolik bir anımsatıcısı olarak Vuslat Vakfı çalışmalarına ışık tutuyor.


Dinlemenin bilgeliğine, yüzyıllardan bu yana dünyayı ve tüm canlıları dinlemeye devam eden bir ağaçtan daha çok kim ya da ne bu kadar hakim olabilir? Bu yüzden Dinleyici, kendimizi, birbirimizi ve doğayı dinlemenin iç ve dış dünyalarımıza getirebileceği fark ve büyüye dair bir an durup düşünmeye davet ediyor bizi. Ayrıca Vuslat Vakfı’nın, aramızda hakiki bağlantılar kurulmasını dünyanın büyük ve karmaşık sorunlarını çözmenin vazgeçilmez bir parçası haline getirme vizyonunun da bir ifadesini sunuyor.