18. Venedik Mimarlık Bienali

02 Haziran 2023

Küratör Lesley Lokko'nun Afrika'ya odaklanan "Geleceğin Laboratuvarı" teması, 2023 Venedik Mimarlık Bienali'ne tutku, coşku ve hayal gücü getiriyor.

2023 Venedik Mimarlık Bienali'nin merak uyandıran ana teması "Geleceğin Laboratuvarı" olarak açıklanması heyecanı beraberinde getirdi. Bu bienal, öncekilerinden farklı olarak yaratıcılığı ve özellikle Afrika'yı ele alış biçimiyle dikkat çekiyor. Sergiye katılan birçok sanatçı da bu ünlü küresel platformda daha önce hiç yer almamış. Lesley Lokko'nun Afrika kıtasını ön plana çıkarma vizyonu, beklentileri karşılamaktan uzak olmadı.


İtalya'da 20 Mayıs'ta açılan ve 26 Kasım'a kadar sürecek olan 18. La Biennale di Venezia - Mimarlık Sergisi, hayal gücü, derin araştırma ve duyusal deneyimlerin mükemmel bir karışımını sunuyor. Uluslararası bir festivalin yapması gereken her şeyi yerine getirerek, konuşmayı teşvik ediyor, mesleğin sınırlarını genişletiyor ve daha fazla fikir, insan ve bölgeyi bir araya getiriyor.


Lokko'nun sergisi, çevre dostu bir geleceği yeniden düşünmenin önemini vurgulayarak etkileyici bir şekilde altı bölümden oluşuyor ve sürdürülebilirlik konusunda örnek teşkil ediyor. Giardini'de yer alan "Mücbir Sebep", Afrika veya Diasporik kimliklerin 16 temel uygulamasına odaklanıyor. Sergi, Sir David Adjaye’nin yanı sıra Fildişi Sahili'nden Koffi & Diabaté, Berlin merkezli Burkinabé Kéré Architecture ve Güney Afrika'dan Sumayya Vally's Counterspace gibi dünya çapında tanınmış sanatçıları bir araya getiriyor. Bu sanatçılar, Lokko'nun temasına uygun olarak yaratıcı güçlerini sergilerken, bazıları süregelen projelerini sergiliyor, bazıları ise bienalden ilham alarak yeni eserler üretiyor.

"Geleceğin Laboratuvarı", yeni bakış açılarını ortaya çıkarması, mevcut sistemlere meydan okuması ve çoklu perspektifleri kabul etmesiyle mimarlık alanında beklenen bir değişimin habercisi olarak karşımıza çıkıyor.

Fotoğraflar: La Biennale di Venezia