19. Akbank Kısa Film Festivali

07 Nisan 2023

Akbank Kısa Film Festivali'nin 19. yılı için tarihler belirlendi: 2-12 Mayıs 2023. Beren Saat, Ekin Koç, Merve Dizdar, Berkay Ateş ve Pınar Deniz gibi birçok ünlü isim festivalin jüri üyeleri arasında yer alıyor.

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali’nin tarihleri 2-12 Mayıs 2023 olarak belirlendi. Festivalin jüri üyeleri arasında Beren Saat, Ekin Koç, Merve Dizdar, Berkay Ateş, Pınar Deniz gibi birçok isim yer alıyor.


Kısa filmlerin yapımına özendirmek, bu alanda yeni yapımları teşvik etmek ve ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları desteklemek amacıyla başlatılan Akbank Kısa Film Festivali, bu yıl izleyicisiyle yeniden Akbank Sanat’ta buluşacak. Akbank Sanat binasında fiziksel olarak gerçekleşecek festival, çevrimiçi olarak da takip edilebilecek. 


Dünyanın çeşitli bölgelerinden ve ülkemizden toplam 2 bin 237 kısa filmin başvuru yaptığı; festivalin direktörlüğünü Selim Evci yapıyor. 

Ulusal Yarışma Festival Kısaları bölümünde oyuncu Beren Saat, yönetmen Umut Aral, oyuncu Ekin Koç, kurgucu Ali Aga ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı jüri olarak görev alacak. Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar’da oyuncu Mina Kavani, yönetmen Jonas Matzow Gulbrandsen, oyuncu Nik Xhelilaj, MUBI Türkiye direktörü Cem Altınsaray ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı jüri üyesi görevini üstlenecek. 

Forum Senaryo Yarışması’nda jüri koltuklarına oyuncu Merve Dizdar, yönetmen Emre Kayiş ve oyuncu, oyun yazarı Berkay Ateş oturacak.


20 yaş ve altı gençlerin kısa filme olan ilgilerini festival bünyesinde toplama ve bu alandaki üretimleri teşvik etme amacıyla ikinci kez düzenlenen Genç Bakışlar yarışmasının jürisi ise oyuncu Pınar Deniz, yönetmen Ziya Demirel ve müzisyen Saki Çimen’den oluşacak. 

Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Genç Bakışlar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum bölümlerinin yanı sıra geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşiler de festival programında yer alacak.

19. Akbank Kısa Film Festivali’ne dair detayları, Akbank Sanat’ın sosyal medya hesaplarından veya festivalin web sitesinden takip edebilirsiniz.