19. Habanos Uluslararası Puro Festivali ve Türkiye

10 Nisan 2017

Türkiye'nin ilk puro kulübü Habanos Room'un lansmanı Havana’da düzenlenen uluslararası festivalin Türkiye ayağı olarak, 28 Şubat gecesi gerçekleştirildi.

"Bu yıl 19.su düzenlenen festivalin Türkiye için ayrı bir önemi vardı."

Habanos kelimesi esasen Küba’nın başkenti Havana şehrinin İspanyolca yazılışından (La Habana) çıkmış ve sözcük anlamıyla “Havana’dan gelen” olarak çevrilebilmektedir. Ancak, “Habanos” günlük kullanımıyla kısacası “Küba puroları”nı ifade etmektedir. Ticari anlamda ise HABANOS S.A., premium Küba puro markalarını bünyesinde bulunduran ve bunları 150’den fazla ülkeye satan Küba devlet şirketidir. Bugün piyasada bilinen el yapımı tüm önemli Küba puroları (Cohiba, Montecristo, Partagas, Romeo y Julieta, Hoyo de Monterrey vs.) HABANOS S.A. bünyesinde dünyaya satılmaktadır.

Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alberto Gonzalez Casals ve eski diplomat Gökhan Eşeli, birçok ülkede Habanos aktivitelerinin yapılması, ama Türkiye’de olmaması üzerine Türkiye'nin ilk puro kulübü olan "Habanos Room"u hayata geçirmişler. Gökhan Eşeli, 1996 senesinde genç bir diplomat olarak tayin olduğu Küba’ya ayak basmadan önce, az da olsa puro içiyormuş. Ancak, Havana’da yaşadığı yıllar onu Küba’nın gerçek puro kültürünün içine almış. Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro’nun devlet masasında ikram ettiği en üst kalite purolardan, Komünist sistemin halka karneyle dağıttığı en ucuzlarına kadar hepsini deneyimlemiş. Bir puro meraklısı olarak Eşeli'ye göre Küba purolarının iki özelliği ön plana çıkmakta: Birincisi, erkek dünyasında belli bir sofistikeliği, birikimi ve lüksü temsil etmesi, ikincisi, Küba purolarının dünyada çok az markaya kısmet olan, kendi kategorisindeki tartışmasız liderliği.

Küba’nın en önemli festivallerinden biri, her yıl düzenlenen Uluslararası Habanos Puro Festivali’dir şüphesiz. Bu yıl 19.su düzenlenen festivalin ise Türkiye için ayrı bir önemi vardı. Habanos Room’un lansmanı 27 Şubat–3 Mart tarihlerinde Havana’da düzenlenen uluslararası festivalin Türkiye ayağı olarak, 28 Şubat gecesi Audemars Piguet sponsorluğunda ve Küba Büyükelçiliği’nin himayesinde gerçekleştirildi. Havana’daki festivalde bu sene Montecristo markasının ön planda olması sebebiyle gecede bu marka purolar dağıtıldı. Ayrıca, HABANOS S.A.’nın gece için onlara özel gönderdiği “Che Guevara” baskılı seyahat puro saklayıcıları da katılımcılara hediye edildi.
Gecede sahne alan Kübalı müzik grubu şarkılarıyla katılımcılara pozitif enerji verirken, doğal olarak, Küba puroları ve müziğinin olduğu yerde mojito ve daiquiri de eksik olmadı. Başarılı geçen gecede, Türkiye’nin ilk “puro ve life-style kulübü” hayata geçirildi.
“Habanos Room” bundan sonra üst düzey uluslararası markalarla iş birliğini sürdürerek, yeni etkinliklere imza atmayı hedefliyor. Fidel Castro’nun dediği gibi, “Dünya’da Küba purolarının yerini hiçbir şey dolduramaz. İyi bir konyak yapmak, Küba purolarının kalitesine ulaşmaktan daha kolaydır.”