1976’nın Formula 1 Efsanesi: James Hunt

04 Haziran 2017

Hız tutkusunun pistteki vücut bulmuş hali

"Motor yarışlarında başlayan kariyer yolcuğunu Formula 1’de Dünya Şampiyonluğu ile taçlandıran Hunt’ın yaşamı, hız tutkunları için hala bir ilham kaynağı."

1973 Monako Grandprix’si ile ismi duyulmaya başlayan James Hunt, Niki Lauda ile olan rekabetleri, pistteki tavrı, siyah kasketi ve tabii ki çapkınlıklarıyla pistlerde olduğu kadar özel hayatındaki hızıyla da 1970’lerin çok konuşulan ve McLaren takımında şampiyonluk kazanan ilk İngiliz pilotuydu. Motor yarışlarında başlayan kariyer yolcuğunu Formula 1’de Dünya Şampiyonluğu ile taçlandıran Hunt’ın yaşamı, hız tutkunları için hala bir ilham kaynağı.

Kalabalık bir ailenin en küçüğü olarak Belmont’ta dünyaya gelen Hunt, kanında hız ve rekabetin olduğunu daha küçük yaşta kriketi ve futbolu profesyonel olarak oynamaya başlayarak kanıtladı. Teniste Junior Wimbledon’da da yarışan Hunt’ın kariyerini spor üzerinden yönlendirmesi hiç tesadüf değil. Sporu asla bırakmayan James Hunt’a göre esas hayatı, kendi deyimiyle 17 yaşında ehliyetini aldıktan sonra “gerçekten başladı”.

70’lerin başında Touring Araba Yarışları ile kariyerine küçük adımlarla başlayan James Hunt, Formula Ford ve Formula 3 basamaklarını kısa sürede tırmandı. Hızını ve performansını her geçen yarış arttıran Hunt’ın yaptığı ani manevralar ve kazalarla “Hunt the Shunt” lakabını alması da uzun sürmedi. Bu hırslı yarışçı için tek bir hedef vardı, o da Formula 1’e yükselip Dünya Şampiyonluğu için yarışmak. Formula 3’te boy gösterdiği sırada Hesketh takım liderlerinin dikkatini çekmesi ile takımın kanatları altına giren Hunt, takvimler 1973’ü gösterdiğinde Formula 1 pistindeki yerini nihayet almıştı.

Niki Lauda ve James Hunt

Hesketh’teki iki sezon boyunca pek çok başarının altına imzasını atan James Hunt, Formula 1’deki En İyi İngiliz Pilot unvanı ile Campbell Ödülü’ne layık görüldü. 1973–1974 sezonları boyunca Hesketh takımında yarışan pilotun 1976’da McLaren takımına transfer olmasıysa kariyerinin dönüm noktası oldu. Formula tarihinin en adrenalin yüklü sezonu olan ‘76 sezonu, Hunt ve Lauda’nın kıyasıya yarışına sahne oldu. Öyle ki, ‘76 sezonunun 40. yılında McLaren, Hunt’ın kask renklerinden ilham alınarak tasarlanan P1 GTR yarış arabasını 2016 Goodwood Festivali’nde sunarak efsanevi pilotu bir kez daha andı. Festivalin hemen ardından yine McLaren tarafından yapılan kısa animasyon serisi “Tooned” ise Hunt’ın anılarını adeta tekrar yaşattı.

1976, Formula 1, başlangıç noktası

1979
'da kendisinden beklenmeyen bir manevrayla emekliye ayrılan James Hunt, kariyerini televizyon yorumcusu ve iş adamı olarak sürdürdü. Nedeni hiçbir zaman tam olarak anlaşılamayan emeklilik kararının ardından, Hunt’ın pistlere geri dönüp dönmeyeceği konusu ölümüne kadar tartışıldı. Bütün dedikodulara rağmen hayatına yeni çizdiği yolda devam eden Hunt, arkasında Formula 1’in şahit olduğu efsanevi anıları bırakarak 1993 yılında aramızdan ayrıldı.