2016’nın Hayat Kolaylaştıran 4 İcadı

01 Ekim 2016

TIME dergisi bir yıl sonu geleneği olarak yılın en iyi icatlarını, daha iyi bir yaşam için katkı sağlayan yeni ürünleri derledi.


Geçtiğimiz bir sene içinde teknoloji hayatımıza adım adım sızdığı gibi yeni yardımcılarını da beraberinde getirdi. Zamanı ve enerjimizi bize bırakıp küçük dokunuşlarla hayatı kolaylaştıran bu icatları sizin için derledik;

Soluduğunuz havayı temizleyen filtre

Nerede yaşıyorsanız yaşayın ve ne iş yapıyorsanız yapın, içinize çektiğiniz havanın kimyasallardan, kirli tortulardan bağımsız tertemiz olması düşük bir ihtimal. Neyse ki temiz hava adına umut verici gelişmeler var. Bunlardan biri kolay taşınabilir, her yerde kullanılabilir kişisel hava temizleme filtresi Wynd. Orta boy bir pet şişe büyüklüğündeki Wynd’ı boynunuza takabilir ya da masanızda tutabilirsiniz. Filtresi sayesinde bulunduğu mekanın havasını arındırıyor, daha temiz hava solumanızı sağlıyor.


Yaratıcısı Ray Yu, Kickstarter üzerinden başlattığı bağış kampanyası sayesinde 600 bin dolar kaynak yarattı; toplu üretimin hazırlıkları da böylece başladı. Wynd 2017’de satışta.
Kendiliğinden bağlanan ayakkabı

Kendiğilinden bağlanan ayakkabılar sadece ‘Geleceğe Dönüş’ serisinde denk gelebileceğiniz türden, kulağa fazla füturistik gelebilirdi. Yeni Nike modeli HyperAdapt 1.0 sayesinde durum değişti. Yapısında ince bağcıklar bulunan ayakkabıyı ayağınıza geçirmenizle beraber sensörlü yapısı tabana yapılan baskıyı hissediyor, bağcıklar kendiliğinden sıkılaşıyor.


Uykuyu bölmektense güzelleştiren alarm saati

Bir alarm saatini, uykunun en güzel anını bölmesinden bağımsız düşünmek güç. Yeni model alarm saati ‘Hello Sense’ daha kaliteli bir uyku için çalışıyor, gece boyunca sizi takip ediyor, yaydığı titreşim dalgaları ve seslerle olası uyku bölünmelerini engelliyor.Sizinle interaksiyondaki hoparlör

Amazon’un yeni icadı Echo, ilk bakışta sıradan ‘Bluetooth speaker’ gibi gözükse de, Apple’ın Siri’si gibi hareket etse de marifeti sadece konuşmak değil. Artık Uber, Philips, Domino’s gibi ‘üçüncü parti’ aplikasyonlarla da uyumlu, her türlü işlemi/konuşmayı sizin yerinize yapıyor, hayat kolaştırıyor, zaman kazandırıyor.