2017'nin En Önemli Sergileri

29 Ocak 2017

Önümüzde uzun bir sezon ve ilham verici birçok sanat etkinliği var.

Beklenen sergiler listesine yenileri eklendi!

2017 yılı Bienal'ler, yeni müze açılışları ve fuarlar dışında açıklandıkları andan itibaren sanatseveri çok heyecanlandıran bazı sergileri de beklenenler listesine ekledi. Sizler için bu sergilerden bir seçki hazırladık.

Heide Museum of Modern Art - O’Keeffe, Preston, and Cossington Smith

Georgia O'Keeffe, Pelvis IV 1944 

Melbourne’un banliyölerinde bulunan The Heide Museum of Modern Art, Making Modernism adlı sergide ikonik isimlerin işlerine yer veriyor. Georgia O’Keeffe, Avusturyalı sanatçı Margaret Preston ve Grace Cossington Smith'in eserlerinin görüleceği sergide toplamda 30 parça olacak ve sergi 19 Şubat’ta açılacak. Sergide sanatçıların modernizme getirdikleri farklı perspektifler ışığında pratiklerinin ortak özellikleri ve ayrıştığı noktalara ışık tutulacak.

Anish Kapoor MACRO'da

10 yıl aradan sonra ilk kez bir İtalyan müzesinde sergisi olacak Anish Kapoor'u şimdiden listenize ekleyebilirsiniz. Mario Codognato tarafından kürate edilen sergi, Museo D’Arte Contemporanea Roma'da yalnızca Anish Kapoor adıyla geçecek. 17 Aralık 2016'da başlayan sergi 17 Nisan 2017'ye kadar sürüyor.

Centre Pompidou'da Cy Twombly

Cy Twombly, Blooming 

Cy Twombly retrospektifi şu an Centre Pompidou’da ziyaretçilerle buluşuyor ve sergi 24 Nisan’a kadar devam edecek. Yaklaşık 140 eseri bir araya getiren sergide çağdaşları tarafından şaşırtıcı biçimde en başta ciddiye alınmamış olan sanatçının pratiğindeki ilerleme adım adım takip edilebiliyor.

Hirshhorn Museum & Sculpture Garden’da Yayoi Kusama

Pumpkin Sculpture, 1998

Yayoi Kusama: Infinity Mirrors adlı sergi efsanevi sanatçının 60 yılı aşkın yolculuğunu ve sonsuzluk odalarındaki evrimini keşfediyor. Bu sergi Amerika’yı ve Kanada’yı gezecek ve sanatçının Kuzey Amerika’da yaptığı en büyük sergi turu olacak. Ziyaretçiler Kusama’nın 6 ikonik odasını gezme şansı edinecekler: Infinity Mirror RoomPhalli’s Field, Infinity Mirror Room – Love Forever, Dots Obsession – Love Transformed into Dots, Obliteration Room, Aftermath of Obliteration of Eternity ve Souls of Millions of Light Years Away. Serginin açılış tarihi 23 Şubat 2017, kapanışı ise 14 Mayıs 2017. "Sonsuzluk Aynaları" senenin eşsiz deneyimlerinden biri olacak.

The Stedelijk’de De Stijl

Elsworth Kelly, Blue and Red Rocker, 1963

Isa Genzken nasıl De Stjil akımına dahil olabilir? Lichtenstein ve akımın bağlantısı nedir? Amsterdam, The Stedelijk, geniş De Stijl koleksiyonuna yer veriyor. Sergide akımda rengin kullanımı, mimari etkileri yanında sonraki nesilleri yönlendiriş biçimi de inceleniyor. Aralık ayı başında açılan sergi 21 Mayıs 2017’ye kadar devam edecek.

SFMOMA’da Matisse ve Diebenkorn

Elsworth Kelly, Blue and Red Rocker, 1963

20. yüzyılın en önemli sanatçılarını temsilen Matisse/Diebenkorn sergisi 11 Mart 2017'de SFMOMA’da açılıyor. Bu sergide izleyici Richard Diebenkorn’un eserlerinde Henri Matisse’in vermiş olduğu ilhamı keşfediyor olacak. Matisse’in toplam 40 tablosunu, Diebenkorn’un ise toplam 60 eserini görme şansını yakalayacağız. Sergi 29 Mayıs 2017’ye kadar devam edecek.