2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gelecek vurgusu

27 Eylül 2019

Her sene düzenlenen ve motor meraklılarının heyecanla beklediği Frankfurt Otomobil Fuarı geleceğin arabalarına sahne oldu.


Emisyon skandalı, uçan ve otonom arabalar derken otomobil üreticileri yavaş yavaş geleneksel anlayıştan uzaklaşmaya başladılar. Bu sene Frankfurt Otomobil Fuarı’da boy gösteren araçlar da geleceğin makinalarının artık çok da uzakta olmadığını kanıtlar nitelikteydi.

Fuarda en çok konuşulan markalardan biri Audi oldu. Markanın elektrikli ve otonom otomobiller öngörüsünü taşıyan AI konsept ailesinin en yeni üyesi olan off-road aracı AI: TRAIL’in dünya lansmanını gerçekleştiren Audi, geleceğe hazır olduğu tüm motor severlere gösterdi. Geleceğin Audi’leri Aicon, AI:ME, AI:RACE’den sonra ailenin dördüncü üyesi AI:TRAIL, bu zamana kadar off-road kullanımı için geliştirilen elektrikli otomobillerden biri oldu.


Dört tekerleğinde, dört elektrik motoru bulunan AI:TRAIL, arazide birden fazla sürüş asistanı sistemiyle sürücüsüne yardımcı olurken otonom sürüş  seçeneği de sunuyor. Dört kişinin rahatça seyahat edebileceği AI:TRAIL, bir helikopter kabinini anımsatan sürüş koltuğu, paneli ve cam tavanı ile sürücüye ve yolculara üst düzey görüş imkanı sağlayarak, arazinin tadını çıkarmalarına yardımcı oluyor. Elektrikli olmasına rağmen AI:TRAIL’in menzili de oldukça geniş. Tek bir şarjda 500 kilometre yol kat edebilen AI:TRAIL, zorlu arazi şartlarında da 250 kilometre yolculuğu garanti ediyor.


Alman otomobil üreticisi Mercedes Benz de 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yeni elektrikli aracını tanıttı. Marka, Vision EQS isimli yeni elektrikli konsept modeli ile gelecekte bütün S serisi arabalarının elektrikli olacağının sinyalini verdi. Vision EQS, ön ve arka aksında bulundurduğu motorlar ile hareket edecek ve her motorun altında bir elektrikli batarya bulunacak. 475 beygir güç üretebildiği belirtilen yeni Mercedes Benz, tek bir şarj ile sürücüsüne 700 kilometre menzil vadediyor. Vision EQS’in en dikkat çekici özelliği ise şarj süresi. Bataryalar boşaldığında sürücü sadece 20 dakika gibi kısa bir sürede bataryaların yüzde 80’ini doldurabilecek.


Bir diğer büyük Alman otomobil üreticisi BMW ise yeni nesil 4 serisini Frankfurt’ta tanıttı. Markanın klasikleşen M3 ve M4 serisi otomobillerine farklı bir tasarım getiren yeni 4 serisi, farklı ızgara tasarımı ile fuarda oldukça dikkat çekti. Geleceğin BMW otomobillerinin tasarımı hakkında fikir veren model, 2020 yılından itibaren yeni otomobillerin çehresinin değişeceğini kanıtladı.


BMW aynı zamanda “Dünyanın en siyah otomobili” olarak nitelendirdiği BMW X6 Vantablack’i de fuarda meraklıları ile paylaştı. Üretimi Kasım ayında başlayacak olan yeni X serisinin yeni modelini ilginç kılan ise bu sefer kaputun altında değil: Otomobile ismini de veren ve renkleri yüzde 96.96 soğuran dünyanın en siyah rengi olan “Vantablack,” BMW ile ilk kez bir otomobilin rengi oluyor.