2019’da tasarımlarda öne çıkan 5 yenilikçi materyal

05 Ocak 2020

Küresel ısınma ve iklim değişimi etkisini daha fazla hissettirmeye başlarken geri dönüşüm hayatımızın merkezine oturdu. Tasarımcılar da 2019’da bu geri dönüşüm yaklaşımı ile yenilikçi materyallere yöneldi.

Dünya ekosistemini tehdit eden en önemli sorunların başında doğal kaynak tüketimi geliyor. Hızla gelişim gösteren endüstriyel sanayi ve teknolojik değişimlerle birlikte, yenilenemeyen kaynakların yok edilmesi, çevreye ciddi zararlar veriyor. Sınırlı olan doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi çevresel tahribatın yanında insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler yaratıyor.

Dünya genelinde kaynak tüketimini sınırlamak ve çevre bilincini geliştirmek için öne sürülen ekolojik tasarım ve sürdürülebilirlik kavramları, endüstrilere yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor. İnsan sağlığına uyumlu doğal malzeme kullanımının yaygınlaştırılması ile tasarımcılar da doğal ve dönüştürülebilir malzemelere yöneliyor.


Plastik yerine sürdürebilir bir materyal peşinde olan tasarımcıların en çok tercih ettiği materyal ise deniz yosunu. Örneğin tasarımcılar Luisa Kahlfeldt ve Jasmine Linington deniz yosunu ve okaliptüs birleşimi ile yaptıkları ve SeaCell ismini verdikleri materyal ile couture tasarımlara hayat veriyor. Kathryn Larsen ise deniz yosununu yeni nesil matara tasarımlarında kullanıyor. Övgü toplayan Larsen tasarımlı mataralar Londra Maratonu’nda atletler tarafından kullanıldı.

Vegan materyallerin öne çıktığı 2019 yılında örümcek ağından üretilen ipek iplikler de öne çıktı. Bioteknoloji startup’ı Spiber geçtiğimiz yıl North Face için örümcek ağı ipeğinden üretilen dünyanın ilk ceketinin seri üretimine başladı. Kaliforniya merkezli Bolt Threads ise Adidas ve Stella McCartney için örümcek ağından iplik üretiyor.

Selüloz ise geçtiğimiz yıl tasarımcıların sürdürülebilir materyal seçeneklerinin başında geliyordu. Meyve ve sebzelerin posalarından yararlanarak 3D yazıcılar yardımıyla selüloz bazlı bir materyal üretmeye başaran Meydan Levy’nin bu ürününü Elana Amato sürdürülebilir kozmetik paketlerinde kullandı. Ağaçlardan elde ettiği selülozu kullanan Elissa Brunato ise ürettiği materyali ışığı yansıtan kumaşlarda kullanmayı tercih etti. 


Geri dönüştürülmüş naylon 2019’da başroldeydi. Çadır ve paraşütlerde kullanılan materyal moda dünyasında geri dönüştürülerek yeniden hayat buldu. Yeni mezun tasarımcılar Chloe Baines ve Tuo Lei müzik festivallerinde müzik severlerin arkalarında bıraktıkları çadırları kendi markaları için kullanırken, tasarım stüdyosu Layer askeri paraşüt atıklarından sandalye üretti.


Geri dönüşümde en çok kullanılan materyallerden birisi kullanılmış kahve çekirdekleriydi. Tasarımcı Jamie Pybus kullanılmış kahve çekirdeklerinden ürettiği ev gereçleri ile geri dönüşüme katkı sağlarken İtalyan tasarım stüdyosu High Society kahve çekirdeklerinde ürettiği lambalar ile dikkat çekti. Tasarımcı Zhekai Zhang ise kahve çekirdeği artıklarından mermer efekti yaratmayı başardı ve bu buluşunu birçok tasarımda kullandı.