2019’un Yeni Yıldız Müzeleri

13 Ocak 2019

New York’tan Doha’ya, hem yıldız mimarların tasarladığı binaları hem de dolu içerikleriyle dikkat çeken müzeler açılışları için son hazırlıklarını yapıyor. Aralarından bize en heyecan veren beş tanesine göz atıyoruz.

"Fransız mimar tarafından tasarlanan binanın formu, çöl gülünden esinleniyor. Müzede ayrıca 220 kişilik bir oditoryum, iki mağaza, iki restoran ve bir kafe, mutfak geleneklerini koruyan, bir araştırma merkezi ve laboratuvarları ve dolu özel bir yemek forumu ve yerli bitkilerin yer aldığı bir park olacak."

National Museum of Qatar, Doha

National Museum of Qatar, çağdaş mimarisinin içinde Emirlik mirasına ve kültürüne odaklanacak. İçerik olarak MoMA ve TATE gibi dünya devlerinden farklı olsa da Jean Nouvel'in tasarladığı yapının daha az rekabetçi olmayacağı kesin. Yapının akışkan formu, eski Şeyh'in sarayı ve Jean-Michel Othoniel'in bir dizi çeşmesini içerecek. Fransız mimar tarafından tasarlanan binanın formu, çöl gülünden esinleniyor. Müzede ayrıca 220 kişilik bir oditoryum, iki mağaza, iki restoran ve bir kafe, mutfak geleneklerini koruyan, bir araştırma merkezi ve laboratuvarları ve dolu özel bir yemek forumu ve yerli bitkilerin yer aldığı bir park olacak. Müzenin 28 Mart 2019'da ziyarete açılması planlanıyor.

National Museum of Qatar. Atelier Jean Nouvel'in izniyle. Corniche Street, Doha, Qatar

Bauhaus Müzeleri, Weimar ve Dessau

Bauhaus sanat, tasarım ve mimarlık hareketinin doğuşunun 100 yılı şerefine Almanya, mevcut Bauhaus binalarını restore edip yenileyerek okula ve devrim niteliğindeki eserlerine adanmış iki yeni müze açıyor. Barselona merkezli Addenda Architects tarafından tasarlanan Dessau müzesi, fotoğraf ve tasarım koleksiyonunu 2.100 metrekarelik daha büyük bir alanda sergileyecek ve Klassik Stiftung Weimar, Weimar'daki yeni Bauhaus Müzesi'ni ilkbaharda açacak. “Bu iki tarihi tezahür şehri arasında müzeyi yerleştirme kararı olağanüstü bir karardı” diyor Weimar binasının tasarımcılarından Heike Hanada. Müzeyi iki şehre yerleştirme kararıyla sadece Bauhaus'un kuruluşu değil aynı zamanda onu şehir dışına çıkaran güçler de vurgulanıyor. Bu anlamda Bauhaus, sadece parlak, modern sanatçıların ve mimarların bir araya gelmesi değil, aynı zamanda bugünü ve dünü yansıtan, hala çok alakalı olan entelektüel ve siyasi bir duruş. Bauhaus Museum Weimar 6 Nisan; Bauhaus Museum Dessau 8 Eylül’de açılacak.

Bauhaus Museum Dessau. Addenda Architects'in izniyle.

Bauhaus Museum Weimar: Stéphane-Hessel-Platz 1, Weimar, Almanya
Bauhaus Museum Dessau: Gropiusallee 38, Dessau-Roßlau, Almanya

The Shed, New York

New York şehrinin en çok beklenen sanat merkezi, açılış tarihini 5 Nisan 2019 olarak açıkladı. Diller Scofidio + Renfro tarafından tasarlanan Shed, çeşitli etkinlikleri ve programları desteklemek için fiziksel olarak dönüşebilen 18.500 metrekarelik bir yapı olacak. Sekiz katlı ana binada, 2.340 metrekarelik müze içerisinde iki büyük galeri; 500 kişilik bir tiyatro ve en üst katta etkinlikler ve sanatçı provaları için projenin kilit destekçilerinden Jonathan M. Tisch ve karısı Lizzie Tisch adına, Tisch laboratuarı yer alacak.

The Shed'in izniyle. W 30th Street, New York, ABD

MoMA genişliyor, New York

Modern Sanatlar Müzesi’nin (MoMA) çok yıla yayılan genişleme projesi ile müzeye sergiler için %30 daha fazla alan ekleniyor - 15.000 metrekare. Diller Scofidio + Renfro mimarları giriş ve üst katlarda teşhir alanlarını genişletti. 2019 yazında açılması planlanan yenilenmiş mekanda, çağdaş tasarım, performans ve filme adanmış yeni alanlar da yer alacak. MoMA’nın batı galerilerinin ve ünlü Bauhaus merdivenlerinin genişletilmesi ve ticari alanların sokağa bağlanmasıyla, genişleyen lobi, çoğaltılmış alanlar ve yeniden yapılandırılmış trafik akışı, galeri daha fazla insanı barındırıyor olsa bile, sanat eserlerini daha görünür kılacak.

11 W 53rd Street, NY, ABD

Academy Museum of Motion Pictures, Los Angeles

Yakında açılacak olan Academy Museum of Motion Pictures, Amerika’nın filme adanmış ilk büyük müzesi olarak filmin tüm hikayesini anlatmayı taahhüt ediyor. Renzo Piano tarafından tasarlanan yapı, film gösterimlerini alt katındaki tiyatroda gerçekleştirecek. Müze, koleksiyonlarından kilit nesneleri ve çok ekranlı alanda bir araya gelen filmin evrimi hakkındaki sürükleyici sergileri sunmak için 4.500 m2'den fazla galeri alanına sahip olacak. İki kata yayılan ayrıntılı bir prodüksiyon, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi koleksiyonundan hem tarihi hem de çağdaş film prodüksiyonunda birden fazla enstalasyonu çok sayıda eseri barındıracak. Farklı galeriler, senaryo yazarlığı, görsel efektler, film yapımının teknolojik boyutu, yaratıcıların işlerinde gerçek dünya olaylarına nasıl cevap verdikleri ve daha fazlası hakkında materyaller gösterilecek. İlk sergide Japon animatör Hayao Miyazaki'nni hayatı ve eserleri üzerine bir retrospektife yer verilecek ve 200'den fazla konsept skeç, karakter tasarımı, storyboard, düzen, cels, arka planlar, film kliplerini sunulacak. 2019 sonunda açılacak olan müzenin, Amerika’daki en önemli müzeler arasında konumlanacağı şimdiden kesin.

©Renzo Piano Building Workshop/©A.M.P.A.S. Görsel: L’Autre Image
Fairfax & Wilshire, Los Angeles, Kaliforniya, ABD