2020 Oscar’larının ardından

14 Şubat 2020

92. kez sahibini bulan Akademi Ödülleri’nden 4 ödülle ayrılan Güney Kore filmi Parazit geceye damgasını vurdu.


Sinemanın en prestijli ödülleri olarak adlandırılan Akademi Ödülleri, nam-ı diğer Oscar ödülleri, bu yıl Los Angeles’ta 92. kez sahiplerini buldu. Adaylar açıklandığı andan itibaren üzerinde tahminler yürütülen ödül töreninin kazananları ise şaşırtmadı.


Bong Joon-Ho’nun yönetmenliğini yaptığı Güney Kore yapımı Parasite (Parazit), En İyi Film dalında ödül alarak İngilizce dilinde olmayan ilk film olarak tarihe geçmeyi başardı. Parazit En İyi Film ödülünün yanında En İyi Uluslararası Film, En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini aldı ve Bong Joon-Ho’ya En İyi Yönetmen ödülünü de getirdi. 6 dalda aday olan ve 4 ödül kazanan Parazit çeşitliliğe yer vermediği gerekçesiyle uzun yıllardır eleştirilen Akademi’nin Hollywood’un kapılarını dünya sinemasına açtığını da kanıtlamış oldu.

Parazit her ne kadar tarih yazmış olsa da kazandığı ödüller ne sinema severleri ne de eleştirmenleri şaşırttı.  Oyunculuk ödülleri de bu sene kazanmasına muhtemel gözüyle bakılan aktörlerin oldu. En İyi Kadın Oyuncu, Judy filmiyle Renee Zellweger seçilirken, En İyi Erkek Oyuncu ödülü, Joker filmindeki performansıyla Joaquin Phoenix'in oldu ve böylece Akademi Heath Ledger'dan sonra ikinci kez Joker karakterini oynayan bir aktörü Oscar ödülüne layık görmüş oldu. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Marriage Story filmindeki performansıyla Laura Dern seçilirken, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü ise kariyeri boyunca birçok kez aday gösterilmesine rağmen ilk defa mutlu sona ulaşan Brad Pitt oldu.

Her yıl dünyanın dört köşesinden milyonlarca sinema severin televizyon başında takip ettiği Akademi Ödülleri Töreni bu sene tarihinin en kötü reytinglerini aldı. Dünya çapında canlı olarak yayınlanan ve 3 saat 30 dakikadan fazla süren tören 23,6 milyon kişi tarafından seyredildiği kaydedildi. Yetkililer reytinglerin düşük olmasını ise Akademi Ödülleri’nin sürpriz bir sonuç vadetmemesine bağlıyor. Oscar töreninden önce gerçekleşen Altın Küre ve Ekran Oyuncuları Birliği (SAG) gibi ödül törenlerinde kazanan filmlerin ve aktörlerin Akademi Ödülleri’nde değişmemesi sebebiyle törenin izleyici reytingleri uzun süredir düşüşteydi.