2020’de takip edebileceğiniz wellness eğilimleri

23 Aralık 2019

Daha sağlıklı, uzun bir hayata sahip olmak ve kendini yeniden keşfetmek isteyenlerin ilk tercihi 2020 yılında da wellness merkezleri olacak.


Wellness dünyanın her yerinde hızla gelişen bir konsept. Modern yaşamın stresinden ve şehrin kaosundan uzaklaşmak isteyen, daha sağlıklı ve dingin bir hayata sahip olmanın hayalini kuranların tercihi olan wellness merkezleri artan talep ile birlikte gelişiyor ve her merkez kendine has özellikleri ile öne çıkıyor.


 2020 yılında neredeyse beş milyar dolarlık bir sektör haline gelmesi beklenen wellness merkezleri önümüzdeki yıl da günlük hayatın karmaşasından kaçmak isteyenlerin bir numaraları destinasyonlarından olacak. Önümüzdeki yılın wellness eğilimleri ise şimdiden konuşulmaya başlandı. 
En öne çıkan eğilimlerden birisi doğa ile iç içe olmak ve kimyasallardan uzak bir tatil geçirmek. Sürdürülebilirlik ve ekolojik kavramlarının önemi artıkça wellness merkezleri de bu kavramların daha çok üstüne düşmeye başladılar. Wellness ve spa merkezleri eskiden kullandıkları kimyasal bazlı ürünlerden arınarak konuklarına daha ekolojik hizmet vermeye başladılar. Kimyasallardan arınmış bir wellness tatili planlıyorsanız Borgo Egnazia, BodyHoliday ve Sante Wellness merkezlerine bir şans verebilirsiniz.


İyi yaşam wellness konseptinin başlıca amaçlarından biri. Her ne kadar egzersiz, masaj ve spa gibi aktiviteler wellness’da öne çıkan etkinliklerden olsa da unutulmaması gereken şey iyi yaşamın sırrının sağlıklı bir psikoloji olduğudur. Himalayalar’da konumlanan Ananda ve Costa Rika’daki The Retreat konuklarının beden sağlığı ile ilgilendiği kadar ruh sağlıklarını da yakından takip ediyor.
Psikolojik ve fiziksel huzura en kolay ulaşabileceğimiz yer doğadır. 2020 yılının öne çıkan wellness trendlerinden biri olan doğa kaçamakları sizi teknolojiden uzaklaştırarak çocukluğunuzdaki sade ama huzurlu hayata kısa bir süreliğine olsa da geri dönüş vadediyor. 


Bilgisayar ve akıllı telefonlardan aldığımız mavi ışıklar, yetişmesi gereken projeler ve katılmak zorunda olduğumuz davetler derken biyolojik saatimiz her geçen gün biraz daha bozuluyor. Uykusuzluğa her ne kadar alıştığımızı düşünsek de yeteri kadar uyumadığımızda motor fonksiyonlarımız düşer. 2020’nin öne çıkan wellness trendlerinden birisi de bozduğumuz biyolojik saatimizi düzeltmeyi hedefliyor. Uyku terapisi ve wellness konseptini birleştiren merkezler önümüzdeki yıl tercih edebileceğiniz yerler arasında.