2021 Fashion Trust Arabia Ödülleri Sahiplerini Buldu

19 Kasım 2021

Fashion Trust Arabia ödülleri, dünyanın dört bir yanından katılımcıları Doha'da bir araya getiren ışıltılı bir galayla geri döndü.

Genç tasarımcıları destekleyen prestijli bir uluslararası ödül olan Fashion Trust Arabia (FTA), Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin yükselen yeteneklerine finansal destek ve uluslararası tanınırlık sağlamayı amaçlıyor. FTA, kazanan isimlere 200 bin dolar hibe veriyor ve iş danışmanlığının yanı sıra sürdürülebilirlik eğitimi sunuyor. 


Danışma kurulu, bu yıl 6 tasarımcıyı ödüle layık gördü. Irak doğumlu, Los Angeles merkezli çalışan Zaid Affas hazır giyim kategorisinde birinci oldu. Fas doğumlu Amsterdam merkezli tasarımcı Mohamed Benchellal gece kıyafetleri tasarımıyla ödül aldı. Alia bin Omair, mücevher tasarımı alanında birinci olurken, Bilal Fellah'a aksesuar tasarımcısı ödülü verildi. Fransız-Sudanlı Abdelgader El Tayeb, Franca Sozzani İlk Yetenek Ödülü'nü kazandı. 


2021 edisyonunda konuk ülke Kolombiya oldu. Bu ülkeden, el yapımı giysi tasarımcısı Agustín Nicolás Rivero Misafir Ülke kategorisinde ödülü evine götürdü. Son olarak, Ürdünlü-Romen ayakkabı tasarımcısı Amina Muaddi, Yılın Girişimcisi Ödülü'nü almaya hak kazandı. Bireysel çeşitliliklerine rağmen minimalizmden gösteriş vurgusuna uzanan bir yelpazede estetik seçimler yapan tasarımcıların çoğu, sosyal ve çevresel konulara değinerek yerel zanaatkâr toplulukları destekleme ve sürdürülebilir sanat geleneklerini koruma ihtiyacını vurguladı.