2021’nin Michelin yıldızları Rusya’ya gitti

25 Ekim 2021

Moskova bu yıl restoranlarının kazandığı dokuz Michelin yıldızı ile yeni bir gurme destinasyon olduğunu kanıtladı.

Michelin Rehberi, 14 Ekim’de gerçekleşen görkemli bir törenle Moskova’nın yıldız alan restoranlarını açıkladı. Kremlin’e yakın bir konser salonunda gerçekleşen törende, Moskova restoranları bu yıl tam dokuz Michelin yıldızına layık görüldü. Rusya’nın başkenti böylece Sovyetlerin çöküşünden 30 yıl sonra mutfak sanatlarındaki iddiasını sağlamlaştırdı. 

Gecede Twins Garden ve Artes iki Michelin yıldızı birden alırken yedi farklı restoran da ilk Michelin yıldızlarına kavuşmuş oldu. Törene katılan Moskova Belediyesi Başkanı Sergei Sobyanin şehre gelen dokuz Michelin yıldızı birlikte Moskova’nın daha çok turist çekeceğini umut ettiğini belirtti.

Gecede Twins Garden adına ödülü ikiz kardeşi Sergey ile birlikte alan Ivan Berezutsky, “Rusya’ya gelip hepimize inandığınız için teşekkürler. Bugün tüm restoran sektörü için tarihi bir olay. Moskova gerçekten dünyanın gastronomi başkentlerinden biri haline geldi” dedi.

Twins Garden konuklarına Moskova’da sıkça yaşayamayacakları bir kuliner deneyim sunması ile çokça adından söz ettiren restoranlardan bir tanesi. Restoran Rusya’dan çeşitli yerel ürünleri zenginleştirirken bilim ve doğanın ortak yaşamını savunuyor ve vejetaryen ve sürdürülebilir yiyecekleri vurguluyor.

Ödül alan restoranlardan öne çıkanlardan bir diğeri ise White Rabbit. Moskova’nın panoramik manzarasına sahip olan White Rabbit bir süredir gastronomi dünyasının öne çıkan restoranlarından biri.