2023 LVMH Ödülü'nün Dokuz Finalisti

30 Mart 2023

Bu yıl 10. yılını kutlayan ünlü moda yarışması, zamanımızın önemli sorunlarına çözüm önerileri getiren dokuz pragmatik tasarımcıyı öne çıkardı.

Bu yıl, 10. kez düzenlenen LVMH Genç Moda Tasarımcıları Ödülü finalistleri geçtiğimiz günlerde açıklandı. Yarışmanın uluslararası kapsamını yansıtan finalistler, dünyanın dört bir yanından geliyor. ABD merkezli tasarımcılar arasında Raul Lopez ve Jamaikalı asıllı tasarımcı Rachel Scott yer alırken diğer isimler arasında Londra merkezli Aaron Esh, Ukrayna asıllı tasarımcı Julie Pelipas, Kanadalı tasarımcı Paolina Russo ve Fransız tasarımcı Lucile Guilmard yer alıyor. Finalistlerin arasında Türk asıllı Paris merkezli tasarımcı Burç Akyol, İtalyan tasarımcı Luca Magliano, Veronica Leoni'den Quira ve Satoshi Kuwata'dan Setchu da yer alıyor. Paris Moda Haftası'nda uzmanlardan oluşan bir jüri ve halk oylamasıyla seçilen finalistler, cinsiyet kimliği, ekoloji ve işçilikle ilgili hassasiyetleri yansıtan bir seçki sundu.Büyük ödülü kazanan, LVMH ekipleri tarafından sürdürülebilirlik, iletişim, pazarlama, hukuk, üretim ve finans gibi alanlarda 300 bin euroluk bir bağış ve mentorluk alıyor. Karl Lagerfeld Ödülü'nü kazanan tasarımcı ise LVMH uzmanlarından 150 bin euroluk bir bağış ve bir yıllık mentorluk alıyor. 
Yarışmaya hak kazanmak için, tasarımcıların 18 ila 40 yaşları arasında olması ve en az iki kadın giyim, erkek giyim veya cinsiyetsiz koleksiyona sahip olması gerekiyor. Yarışmaya katılan üç moda okulu mezununa ise 10 bin euro ve bir LVMH markasının tasarım stüdyosunda bir yıl staj hakkı verilecek.
Ödül, 2023 yılında 3 bin'e yakın başvuru sayısı ile rekor kırdı. LVMH'in ünlü kreatif direktörlerinden oluşan bir jüri, 7 Haziran'da Paris'teki Louis Vuitton Vakfı'nda yapılacak ödül töreni öncesinde galipleri seçecek.