21. Yüzyıl Mağarasında Yaşam

17 Kasım 2022

Louis Vuitton'un mücevher ve saat direktörü Francesca Amfitheatrof, İtalya’nın Ventotene adasındaki mağara evi ile tasarım konseptine yeni bir boyut getiriyor.

Louis Vuitton'un mücevher ve saat direktörü Francesca Amfitheatrof’un İtalya’nın Ventotene adasındaki 150 metrekarelik mağara evinin  her köşesi, tasarım, moda ve yaratıcılık ile ilintili.  


Minimalist çizgideki sıradışı yapı için, “Mekanı pek dekore etmedim. Çünkü buna pek ihtiyacı da yoktu” diyor Amfitheatrof ve ekliyor:  “Her şeyden önce yapıyı jeolojik olarak sağlamlaştırmamız gerekiyordu. Bu konu üzerinde çok çalıştık. Ancak adanın tamamı Avrupa mirası kapsamında korunduğu için yapabileceğimiz değişiklikler de kısıtlıydı.” 
Projeyi yürüten İtalyan mimarlık ofisi LaCap'tan Francesca Capitani ve Marco Lanzetta, daha önce böyle bir mağara-ev üzerinde çalışmamış olsalar da;  Amfitheatrof’un ‘az malzeme ile minimalist bir yaşam alanı elde etme’ hayalini çok iyi kavramışlar.. İçerideki tüm obje ve mobilyanın ayrı bir hikayesi var: Pek çok dekoratif unsur, Amfitheatrof için Torino'da eskici pazarından parçalar tedarik eden Ortensia Compansa isimli bir sanatseverin seçkisi. Meksikalı sanatçı Mario Lopez Torres'in 70'lerin hasır palmiye ağacından dönüştürdüğü zemin lambası ve Japon tasarımcı Yamagiwa imzalı, 1977 senesine ait heykelsi masa lambaları, bunun birkaç güzel örneği. Rohé Noordwolde imzalı, klasik hasır ve bambu sandalyeler ise buraya Hollandalı müzayede sitesi Catawiki'den gelmiş. Amfitheatrof,  iç ve dış mekanları krem renkli sehpalar ile hareketlendirilmiş. Hacimli Garret koltuklar, mutfaktaki rattan lamba ve pirinç malzemeden içki arabası gibi unsurlar ise içerideki minimalist atmosferi dengeliyor.