23 sene önce kaybolan Klimt eseri duvarın içinde bulundu

23 Aralık 2019

Gustav Klimt’e ait ve 23 senedir kayıp olan “Portrait of a Lady” adlı tablo geçtiğimiz haftalarda İtalya’da bir sanat galerisinin dış duvarının içinde bulundu.

İtalya’nın Picaenza kentinde modern sanat müzesinden 23 sene önce çalınan ve geçtiğimiz haftalara kadar haberi alınmayan eseri bir bahçıvan, duvardaki sarmaşıkları temizlerken keşfetti.  Polise teslim edilen eserin yaklaşık 60 milyon Euro değerinde olduğu düşünülüyor. Polis, gerekli restorasyon çalışmalarının en dikkatli şekilde yapılacağını belirterek duvarda bırakılma nedenini araştırıyor. 


Ricci Oddi sanat galerisinden 1997 yılında yok olan eserin sanat tarihi için farklı bir önemi daha bulunuyor. Eser, sergiye gönderilmek için hazırlandığı esnada 18 yaşında bir sanat öğrencisi Klimt eserlerini araştırırken Portrait of a Lady eseri ile Portrait of a Young Lady eserinin çok fazla benzerlik taşıdığını öne sürmüş. Bu fikir ortaya atıldıktan sonra yapılan araştırmalarda ve gerçekleştirilen X-Ray taramalarında 1917’de yapılan ‘Portrait of a Lady’nin aslında kaybolduğu düşünen 1912 yılında yapılmış ‘Portrait of a Young Lady’ eserinin üzerine yapıldığı ortaya çıkarken tarihteki tek çift Klimt çalışması olduğu düşünülüyor. Yapılan bu keşiften sonra bu eser için hazırlanan özel sergiden önce kayıplara karışmıştı. 


Eser yok olduktan sonra yapılan olay yeri incelemeleri ve araştırmalarında çerçevenin sanat galerisinin çatısından çıkmış olması tavandaki pencereden çıkarıldığına işaret etmişti. Galeri çalışanları ile yapılan sorgulardan yeterli bilgi çıkmayınca savcı davayı kanıt yetersizliği sebebi ile düşürme kararı vermişti. 


Tam yirmi üç sene sonra duvar giriftinde bulunan eserde herhangi bir zarar bulunmuyor ve renklerin hala canlı olduğu söyleniyor. Eser Klimt’in son senelerinde ürettiği kadın portre serisine ait olduğu biliniyor ve çalınan sanat eserleri arasında Caravaggio’nun “Nativity with St. Francis and St. Lawrence” eserinden sonra en çok ilgi çeken tablo olarak kayıtlara geçmiş durumda.