25 Farklı Tasarımcı Sandalyesi Kopenhag’ın Çağdaş Sanat Kafesinde

11 Şubat 2022

Danimarka merkezli stüdyo Tableau ile tasarımcı Ari Prasetya bir araya gelerek Kopenhag Çağdaş Sanat Galerisi'nin içerisinde yeni bir kafe tasarladı.

Tableau ve Prasetya, şehrin Refshaløen bölgesindeki eski bir kaynak tesisinde bulunan uluslararası sanat merkezi Copenhag Contemporary'nin içerisinde yeni bir "kafe" projesi oluşturdu. 150 metrekarelik alanın genel mekansal tasarımını oluşturan Tableau, mobilyaların da aslında sanatın bir parçası olabileceğini vurguluyor.

 

Tableau kreatif direktörü Julius Værnes Iversen, "Mobilyaların nasıl işlevsel sanat eserleri haline gelebileceğini ve ayrıca bir mekansal tasarımın bir malzeme ve birden fazla tasarımcı, sanatçı ve mimar içeren bir ekip tarafından nasıl yönlendirilebileceğini göstermek istedik." sözleri ile projeyi anlattı.Stüdyo, barın tasarımı ve üretiminin yanı sıra mekandaki bir dizi başka mobilya parçasının tasarımından da sorumlu olan Avustralyalı tasarımcı Prasety ile çalıştı. Kafede oturma alanı oluşturmak için yirmi dört farklı tasarımcı ile işbirliği yapıldı. Ayrıca tüm koltuklar, Danimarkalı döşeme markası Dinesen'den arta kalan ahşaptan yapıldı."Dinesen'in arta kalan kesik ürünleriyle çalışmayı seçtik," şeklinde açıklama yapan Iversen, "Dinesen'den ve özellikle de malzemelerinin kalitesinden her zaman etkilenmişimdir" dedi. "Kesmeler, tahta üretiminden arta kalan malzemeler, bu sayede normalde çok az kullanımı olan bir malzemeyi değerlendirebildik." diye ekledi.

Tableau, tasarım ve sanattaki çeşitliliğin ilginç sonuçlar ürettiğine inanıyor ve projelerinde çok sayıda sanatçı, tasarımcı ve mimarla çalışmayı hedefliyor.