28’inci Defa Caz!

14 Eylül 2018

28. Akbank Caz Festivali, 17 Ekim'de Shinya Fukumori Trio konseriyle başlayacak. Biletler satışta, İstanbul cazı bekliyor...

"Festivalde, Ustalara Saygı, Festivale Özel, Cazda İngiliz Çıkartması, Güçlü Nefesler, Caz ve Ötesi, Sihirli Eller, Fransız Rüzgarı adlı yedi ana tema olacak."

Türkiye'nin en uzun süredir devam eden caz festivallerinden biri olan festival, 28 yılda cazın gelişiminde büyük bir rol sahibi. Bu yıl da yine her zaman olduğu gibi Akbank Caz Festivali, dünyanın birçok yerinden çok değerli sanatçılar festival konukları arasında yer alacak ve toplam 37 farklı mekanda, 100'ün üzerinde sanatçıya ev sahipliği yapacak. Konserlerin yanı sıra 3 söyleşi, 16 atölye gerçekleşecek.

Festival kapsamında 18 Ekim'de Uniq Hall'de Till Brönner, Babylon'da Josef Leimberg ve The Astral Progressions Ensemble, 19 Ekim'de Akbank Sanat'ta Remi Panossian Trio, Caddebostan Kültür Merkezi'nde Jehan Barbur ve Fırat Tanış, Babylon'da Karl Hector ve The Malcouns, 20 Ekim de Caddebostan Kültür Merkezi'nde Birsen Tezer, Babylon'da ise Aydın Esen Group ve Can Kozlu sahne alacak.

Avishai Cohen Quartet 21 Ekim'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda müzikseverlerle buluşurken, 22 Ekim'de Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde Tarkovsky Quartet, 23 Ekim'de Volkswagen Arena'da Jamie Cullum, Babylon'da Nubya Garcia, 24 Ekim'de Babylon'da Omer Avital Qantar, Akbank Sanat'ta Konstrukt, 25 Ekim'de Akbank Sanat'ta Can Çankaya ve Kağan Yıldız, Moda Sahnesi'nde Ceylan Ertem, Babylon'da Ezra Collective, 26 Ekim'de Babylon'da Bixiga 70, Nardis'de Caloe, Moda Sahnesi'nde Islandman konserleri gerçekleşecek.

Pozitif iş birliğiyle gerçekleştirilen festivalde, Ustalara Saygı, Festivale Özel, Cazda İngiliz Çıkartması, Güçlü Nefesler, Caz ve Ötesi, Sihirli Eller, Fransız Rüzgarı adlı yedi ana temanın yanında Caz Saati, Liselerde Caz, Kampüste Caz ve atölyeleri cazseverlerle buluşturacak.

Etkinlik çerçevesinde ayrıca, 20 Ekim'de "Kuzeye Gidenler", 21 Ekim'de "Erol Pekcan Anısına", 22 Ekim'de ise "Caz Müziği, Tiyatro İçin Bir ilham Kaynağı Koffi Kwahule" konulu söyleşiler yapılacak.