39. İstanbul Film Festi̇vali başlıyor

09 Ekim 2020

Pedro Almodóvar'ın Tilda Swinton'lı kısa filmi İnsan Sesi’nden François Ozon'un 85 Yazı’na ve Chloé Zhao'nun ödüllü filmi Nomadland’a kadar en iyi filmler 9-20 Ekim arasında hem çevrimiçinde hem de yeniden sinema salonlarında izleyicilerle buluşacak.

39. İstanbul Film Festivali'nde bu yıl, Pedro Almodóvar'ın Tilda Swinton'lı kısa filmi İnsan Sesi’nden François Ozon'un 85 Yazı’na ve Chloé Zhao'nun ödüllü filmi Nomadland’a kadar en iyi filmler 9-20 Ekim arasında hem çevrimiçinde hem de yeniden sinema salonlarında izleyicilerle buluşacak.

Uluslararası Yarışma bölümünde, “sinemaya yeni bakışlar” temasını izleyen filmler festivalin büyük ödülü Uluslararası Altın Lale için yarışıyor. Uluslararası Yarışma’da 12 film yer alıyor. Altın Lale için yarışan filmler yalnızca festivalin çevrimiçi platformunda gösterilecek. 

Uluslararası Yarışma jüri başkanı yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, jüri üyeleri oyuncu Hazar Ergüçlü, yönetmen Burak Çevik, sinema tarihçisi ve programcı Jasmin Basic ile dağıtımcı Anthony Bobeau yer alıyor. 11 filmin yarışacağı belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenen Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde ise yönetmen Rûken Tekeş, yapımcı-yönetmen Yasin Ali Türkeri ve yönetmen-sanatçı Ezgi Kılınçaslan yer alıyor. Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması bölümlerinde ödül kazanan filmler, 20 Ekim akşamı açıklanacak. 

Festival, bu yıl pandemi nedeniyle Filmekimi Galaları'nı da ağırlıyor. Ulusal Belgesel Yarışması ve Filmekimi Galaları filmleri Cinemaximum Nişantaşı City's ve Kadıköy Sineması'nın yanı sıra festivalin çevrimiçi gösterim sitesi filmonline.iksv.org'da da erişime açılıyor. 

Uluslararası Yarışma filmleri yalnızca filmonline.iksv.org üzerinden izlenebilecek. Sinema biletleri biletix.com'dan, çevrimiçi gösterim biletleri ise filmonline.iksv.org'dan temin edilebilir.