42. İstanbul Film Festivali 7-18 Nisan’da gerçekleşiyor

30 Mart 2023

Her yıl olduğu gibi Türkiye ve dünya sinemasından geniş bir seçkiye ev sahipliği yapacak olan festival, 7-18 Nisan arasında gerçekleşecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 42. kez sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye ve dünya sinemasından nitelikli ve ödüllü filmler, özel gösterimler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenler 7-18 Nisan arasında festivalde bir araya geliyor.


42. İstanbul Film Festivali’nde dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtları, usta yönetmenler ve genç yeteneklerin son filmlerinin de aralarında olduğu 134 uzun ve 29 kısa metrajlı filmden oluşan zengin programıyla takipçileriyle buluşuyor. Festival kapsamında 12 günde, 14 bölümde, 84 ülkeden 160 yönetmenin filmleri gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinlikler yer alacak. 


İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Fransız Kültür Merkezi, Şişli’de CineWAM Premium+ City's Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak.


42. İstanbul Film Festivali, Sundance Film Festivali'nde Dünya Sineması-Dram kategorisinde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Scrapper ile açılıyor. Charlotte Regan’ın yönettiği baba-kız hikâyesi olan Scrapper’da baba rolünü Triangle of Sadness'in başrolündeki Harris Dickinson canlandırıyor. Diğer yandan, festival tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri sinema ve tiyatro oyuncuları, Kayhan Yıldızoğlu ile Nevra Serezli'ye verilecek. Ödüller, 6 Nisan gecesi düzenlenecek Açılış Töreni’nde sunulacak. 


Birçok farklı kategorisi olan 42. İstanbul Film Festivali’ndeki birbirinden keyifli filmleri 7-18 Nisan arasında izleyebilirsiniz.