59. Venedik Bienali 23 Nisan’da Başlıyor

16 Mart 2022

Küratörlüğünü Cecilia Alemani’nin üstlendiği, bu yıl 59. kez düzenlenecek olan Venedik Bienali, 23 Nisan – 27 Kasım tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluşuyor.

Küratörlüğünü Cecilia Alemani’nin üstlendiği Venedik Bienali, bu yıl 59. kez düzenleniyor. 23 Nisan – 27 Kasım tarihleri arası gerçekleşecek olan bienal, Central Pavilion, Giardini ve Arsenale olmak üzere üç farklı noktada ziyaretçilerle buluşacak.


1433 eserin sergileneceği 59. Venedik Bienali’ne, 58 ülkeden 213 sanatçı katılacak. 180 katılımcı ilk defa uluslararası sergide yer alacak ve katılımcılara ait 80 iş ilk kez bienalde görücüye çıkacak.

23 Nisan’da kapılarını açmaya hazırlanan 59. Venedik Bienali’nin teması “The Milk of Dreams”. Adını 2011’de hayatını kaybeden İngiliz yazar ve sürrealist ressam Leonora Carrington’ın kitabından alan “The Milk of Dreams,” Carrington’ın 1950’lerde Meksika’da yaşarken çizdiği bir çocuk kitabı serisi. Sürrealist bir ressam ve hikaye anlatıcısı olan Leonora Carrington’ın kendi çocuklarına anlattığı hikayelerden ve çizdiklerinden ilhamla yarattığı “The Milk Of Dreams,” ihtimallerle dolu özgür bir dünyanın anlatıldığı alegorik hikayelere ve fantastik karakterlere odaklanıyor.


Arsenale’deki sergi sanatçı Belkis Ayon ile açılırken Füsun Onur Türkiye pavyonu için eser üretecek. Onur’un “Evvel zaman içinde….” başlıklı sergisi İKSV’nin girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla, Arsenale’de 2014-2034 dönemi için tahsis edilen uzun süreli mekânda yer alacak. İstanbul Bienali’nin ve İKSV’deki tüm güncel sanat projelerinin direktörü Bige Örer, Türkiye Pavyonu’un küratörlüğünü üstlenecek.