59. Venedik Bienali Kapılarını Açtı

22 Nisan 2022

Küratörlüğünü Cecilia Alemani’nin üstlendiği, "The Milk of Dreams" teması ile bu yıl 59. kez düzenlenen Venedik Bienali, 27 Kasım 2022 tarihine kadar ziyaretçileriyle buluşuyor.

23 Nisan’da kapılarını açan Venedik Bienali, 58 ülkeden 213 sanatçı ile Central Pavilion, Giardini ve Arsenale’de misafirlerini ağırlıyor.


180 katılımcı ilk defa uluslararası sergide yer alırken katılımcılara ait 80 iş ilk kez bienalde görücüye çıktı. Bienal için özel olarak tasarlanan 80 yeni proje ile beraber, toplamda 1433 adet eser sergileniyor.


Küratör Cecilia Alemani, “Bu görevi üstlenen ilk İtalyan kadın olarak, kişisel vizyonunu ve toplumu yansıtan eşsiz projeler yaratabilmeleri için sanatçılara alan sağlamak niyetindeyim” diyerek bienal ile ilgili hislerini dile getirdi. 


59. Uluslararası Venedik Bienali, 27 Kasım 2022 Pazar tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.


Öne çıkan sunumlar:


Bosco Sodi

What Goes Around Comes Around


Axel Vervoordt Gallery'nin sunduğu, Meksikalı sanatçı Bosco Sodi'nin “What Goes Around Comes Around” sergisi ile 23 Nisan-27 Kasım tarihleri arasında Palazzo Vendramin Grimani’de ziyaretçileriyle buluşuyor.Eser: Bosco Sodi, "What goes around comes around", 59. Venedik Bienali Yerleştirmesi.  Fotoğraf: Axel Vervoordt Gallery izniyle.


Türkiye Pavyonu

Füsun Onur


Arsenale’deki uzun süreli mekanda yer alacak Türkiye Pavyonu’nda sanatçı Füsun Onur’un bir yerleştirmesi sunuluyor. Türkiye Pavyonu, İKSV'nin girişimi ve 21 destekçisinin katkılarıyla 2014–2034 yılları arasında, Türkiye’nin kullanımına tahsis edilen Arsenale’deki uzun süreli mekânda yer alıyor. Türkiye’nin Venedik Bienali sergilerinde uzun süreli bir mekânda yer almasını sağlayan kişi ve kurumlar arasında Akbank da yer alıyor. 
Eser: Türkiye Pavyonu, Füsun Onur, "Once upon a time...", 59. Venedik Bienali Yerleştirmesi. Fotoğraf: Andrea Avezzù, Venedik Bienali izniyle.Amerika Pavyonu

Simone Leigh


Amerika’yı temsil eden sanatçı ise Simone Leigh. Heykeltraşın eserleri Giardini della Biennale’de sergileniyor.Eser: Amerika Pavyonu, Simone Leigh, "Sovereignty", 59. Venedik Bienali Yerleştirmesi. Fotoğraf: Marco Cappelletti, Venedik Bienali izniyle.Anselm Kiefer

Questi scritti, quando verranno bruciati, daranno finalmente un po' di luce
Venedik'in kuruluşunun 1600. yıldönümü kutlamalarıyla bağlantılı olarak, Palazzo Ducale için özel olarak yaratılan bir dizi eser, Sala dello Scrutinio'da, tarihi mekandaki tavandaki anıtsal tablolarla diyalog içinde sunuluyor. Kiefer'in eserleri Gabriella Belli ve Janne Sirén tarafından kürate edildi.Eser: Anselm Kiefer, "Questi scritti, quando verranno bruciati, daranno finalmente un po’ di luce (Andrea Emo)", Palazzo Ducale, 59. Venedik Bienali yerleştirmesi. Fotoğraf: Andrea Avezzù


Anish Kapoor


Anish Kapoor’un eserleri 20 Nisan-9 Ekim 2022 tarihleri arasında Gallerie dell’Accademia di Venezia ve Palazzo Manfrin’de sergileniyor.Eser: Anish Kapoor, "Mount Moriah at the Gate of the Ghetto", 59. Venedik Bienali yerleştirmesi. Fotoğraf: David Levene