5G teknolojisine adım adım

01 Kasım 2019

Uzun zamandır ayak seslerini duyduğumuz 5G mobil şebekesi Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma açılmasıyla yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Peki 5G hayatımızda neleri değiştirecek?

Yeni nesil kablosuz internet bağlantısı 5G’nin hayatımızı değiştireceği uzun zamandır konuşulan bir konu. İnternet hızında devrim yaratılacağı iddia edilen bu teknoloji her ne kadar Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’nin belirli bölgelerinde kullanılmaya başlasa da hayatımızın bir parçası olmasına daha zaman varmış gibi gözüküyor. Peki 5G hayatımıza nasıl değişiklikler getirecek?

Öncelikle kısaca özetlemek gerekirse 5G, mobil telefonların kullandığı hücresel ağlarda bulunan teknolojik alt yapının yeni kurallar ile yeniden yapılandırılması. Bu sebeple dünyanın her yerindeki şebeke sağlayıcıları radyo frekansları, işlemciler ve antenlerin kullanım şeklinde değişikliklere giderek şebeke kapasitelerini artırmaya çalışıyorlar. 

5G şebekesinin hayatımıza getireceği en büyük değişiklik hiç kuşkusuz internet hızı olacak. 5G tam anlamıyla kullanıma hazır hale geldiğinde 4G’den yaklaşık 20 kat daha hızlı olacak ve kullanıcılar bin kat daha fazla mobil veriyi kontrol edilebilecek. Örnek vermek gerekirse yüksek çözünürlüklü bir filmi indirmek ortalama süratlerle yalnızca 15 saniye sürecek. Bu veri hızı dolayısıyla internet daha fazla trafiğe ve kullanıma açık olacak. 2020 yılına kadar 30 milyar mobil aletin internete bağlı olacağı düşünüldüğünde bu sayının da 5G ile bir hayli artması bekleniyor.

5G teknolojisinin gelmesiyle beraber, yıllardır konuşulan ve ekosistemi oluşturulmaya başlanan Internet of Things, yani Nesnelerin İnterneti teknolojisinde de büyük bir atılım yaşanacak. 5G, internete bağlı tüm cihazların birbiri ile konuşabilmesini sağlayacak olan altyapı sayesinde otonom araçlarda bir atılım yaşanması da bekleniyor. Bunun yanı sıra bilim kurgu filmlerinin en dikkat çeken teknolojilerinden hologram da 5G şebekesi sayesinde gerçek olabilir. Bunun dışında yapay teknoloji ile 5G şebekesinin entegrasyonu sayesinde sosyal ve iş hayatı da birçok yeniliğe gebe.


2018 yılının başından itibaren 5G yarışına giren şebeke sağlayıcıları ise her ne kadar bu yeni teknolojiye geçtiklerini iddia etseler de daha gözle görülür bir değişiklik olmadı. Verizon ve AT&T 5G teknolojisini Amerika Birleşik Devletleri’nin bir bölümünde devreye soktuklarını açıkladılar fakat şebekenin ne kadar alanı kapsadığı hakkında bilgi vermekten kaçınıyorlar. Güney Koreli şebeke sağlayıcısı KT ise 5G teknolojisine robotlar ile girmiş gibi gözüküyor. Birleşik Krallık merkezli T-Mobile’da her ne kadar ülkede 5G’ye geçen ilk şebeke sağlayıcısı olduğunu iddia etse de daha bu hızlı internet şebekesinin meyvelerini toplayamamışa benziyor. Kısaca internet kullanıcıları olarak 5G için biraz daha beklememiz gerekiyor.