60'lardaki Rock'n'Roll Sahnesinde Gözden Kaçanlar

01 Aralık 2017

London Rock: The Unseen Archives sergisi ve kitabı bu ayın en taze rock'n'roll hikayesi.

"1960 sonlarının Londra rock sahnesinden, erken dönem 1970'lere kadar, Melody Maker ve NME için çektiği ama kimsenin görmediği fotoğrafları şimdi, Londra'daki Proud Gallery'de bu ay sergilenmeye başlanacak ve aynı zamanda bir kitap olarak da yayınlanacak. Özetle London Rock: The Unseen Archives bir rock efsaneleri kitabı gibi."

Alec Bryne yıllar sonra, 1960’larda çektiği fotoğrafları hatırlamak için, elini yüksek bir yerlere kaldırdığı kutulardan birine attı. İlk çıkan; Mick Jagger ve Jimi Hendrix bir arada... London Rock: The Unseen Archives sergisi ve kitabı bu ayın en iyi hikayesi.

Eğer gençliğinizi David Bowie, Mick Jagger ve Jimi Hendrix gibi isimleri en yükselişte oldukları dönemde fotoğraflayarak geçirmiş  bir kişi olsaydınız, yapacağınız şey büyük ihtimalle bu fotoğrafları saklamak olmazdı. Ama Alec Byrne tam olarak da bunu yaptı. Rock fotoğrafçısı, döneminin en iyilerini ve en parlaklarını fotoğrafladı ve muazzam arşivinin büyük bir çoğunluğu, çok çok uzun zaman gün yüzüne çıkarmadı.

Londra’yı Hollywood’a gitmek için 1970’lerde terk eden fotoğrafçı, bu fotoğrafları kutuladı ve onlara uzun süre dokunmadı. Şimdi Los Angeles’a göç eden Bryne’ün aklına şöyle bir şey geldi; insanların bu fotoğrafları görmek hoşlarına gidebilir...

1960 sonlarının Londra rock sahnesinden, erken dönem 1970’lere kadar, Melody Maker ve NME için çektiği ama kimsenin görmediği fotoğrafları şimdi, Londra’daki Proud Gallery’de bu ay sergilenmeye başlanacak ve aynı zamanda bir kitap olarak da yayınlanacak. Özetle London Rock: The Unseen Archives bir rock efsaneleri kitabı gibi.

The Who ve The Beatles’dan, Bob Marley ve Aretha Franklin’e kadar yıldız isimlerin buluştuğu kitap, 68 yaşındaki utangaç fotoğrafçının şahane gözünü en sonunda bizimle buluşturuyor. Arşivindeki favoriler sorulduğunda Jimi Hendrix ve Mick Jagger’ın birlikte poz verdiği fotoğraf olduğunu söylüyor. Hatta onun için bu fotoğraf o kadar özel ki, tarihlerle arası iyi olmasa bile bu iki efsaneyi bir arada yakaladığı 4 Mayıs 1967 tarihini asla unutmayacağını söylüyor.

Peki Alec Byrne için o zamandan bu zamana ne değişti? Kendi sözleriyle tam olarak şöyle ifade ediyor, “Yani aslında tam olarak, müzik değişti ve benim fotoğrafını çektiğim gruplar Sex Pistols gibi gruplardı. Sonra ortam değişmeye başladığında durup şöyle dedim kendi kendime, ‘Hmmm... Bu cidden hiç bana göre değil.’ Marley ve Hendrix gibi ikonların fotoğraflarını çektikten sonra küçük bir kulübe gidip, sahnedeki kimsenin izleyicilere sanki bir çöp kutusuymuş gibi tükürmelerini izlemek hiç hoşuma gitmedi.”

Bizce de Bay Bryne. Bizce de...