60'ların sonu tasarımını yeniden hayal eden cesur kolye

03 Aralık 2020

Bulgari’nin yeni kolyesi Barocko, ilhamını moda evinin iki yıl önce arşivine geri kazandırdığı ikonik parçaların birinden alıyor.

Bulgari, 1884 yılında Roma'da Via Sistina'da ilk kuyumculuk dükkanını açtı ve kısa süre sonra değerli ve yarı değerli taşların cesur kombinasyonlarıyla tanındı. Moda evinin en dikkat çekici tasarımlarının çoğu 50'li ve 60'lı yıllarda yaratıldı, bunlara 1969 chautoir kolye de dahil - kalp şeklindeki zümrüt kolye, 127 karat ağırlığında, cabochon kesiminde yakut, sitrin, ametist, turkuaz ve topazın birlikteliğini kutluyor. 


Çalışma tezgahından çıktıktan kısa bir süre sonra, iki bileziğe dönüştürülen parça, Amerikan Vogue dergisi için çekilmiş, daha sonra Cenevizli bir koleksiyoncu tarafından satın alınmıştı. Yıllar sonra Bulgari, aynı kolyeye sahip gibi görünen bir kadının 1975 yapımı yağlı boya portresiyle karşılaştı. İki yıl önce, Sotheby's'de müzayedeye çıktığında bu parçayı satın alarak arşivine tekrar kazandırdı.Bu yeniden satın alma, Bulgari’nin kreatif direktörü Lucia Silvestri’ye Barocko kolyeyi tasarlama konusunda ilham verdi.Pembe altınla işlenen yeni tasarım, orijinal kolyedeki zümrüt kolyeye bir selam niteliğindeki altı yastık kesimli yeşil turmalin içeriyor. Bağlantılarında Silvestri'nin seyahat ederken koleksiyonuna kattığı 44 yuvarlak yakut, ametist, sitrin ve turkuaz taşı bulunuyor. 


Silvestri, "Fikir, 1969 tasarımını yansıtırken daha çağdaş bir görünüm yaratmaktı" diyor. "Çünkü asla çok fazla ışığa, renge ve mucizeye sahip olamazsınız."