70. Cannes Film Festivali'nin Kazananları Belli Oldu

31 Mayıs 2017

Palme d'Or 2017, sahiplerini buldu.

"Solgun isimli filmiyle yarışan Fatih Akın, 2007'de Yaşamın Kıyısında ile En İyi Senaryo Ödülü'nü almıştı."

Bu yıl festivalde Altın Palmiye için yarışacak isimler oldukça iddialıydı. Michael Haneke ve Oscar ödüllü yönetmen Michel Hazanavicius'un da yer aldığı adaylar arasında Fatih Akın da "Solgun" filmiyle yarıştı. Akın, 2007'de "Yaşamın Kıyısında" ile En İyi Senaryo Ödülü'nü almıştı.

70. Cannes Film Festivali Jüri Üyeleri

Ödüller, festivalin son günü olan 28 Mayıs’ta sahiplerini buldu. Festivale ve jüri üyelerine dair daha çok bilgiye ve Palme d'Or ödülünün tasarım aşamasından ödül törenine kadar uzanan yolculuğuna buradan ulaşabilirsiniz.

70. Cannes Film Festivali Programı

Açılış Filmi
Les Fantômes d’Ismaël, Arnaud Desplechin


Altın Palmiye Kategorisi

The Square, Ruben Östlund - Palme d'Or
Beats Per Minute, Robin Campillo - GRAND PRIX ÖDÜLÜ
The Beguiled, Sofia Coppola - EN İYİ YÖNETMEN
The Day After, Hong Sangsoo
A Gentle Creature, Sergei Loznitsa
Good Time, Benny & Josh Safdie
Happy End, Michael Haneke
In the Fade, Fatih Akın - Diane Kruger - EN İYİ KADIN OYUNCU
Jupiter’s Moon, Kornél Mandruczó
The Killing of a Sacred Deer, Yorgos Lanthimos - EN İYİ SENARYO
Le Redoubtable, Michel Hazanavicius
Loveless, Andrey Zvyagintsev - JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ
The Meyerowitz Stories, Noah Baumbach
Okja, Bong Joon-ho
Radiance, Naomi Kawase
Wonderstruck, Todd Haynes
You Were Never Really Here, Lynne Ramsay - Joaquin Phoenix - EN İYİ ERKEK OYUNCU

Fatih Akın, Diane Kruger ve Numan Acar, In The Fade setinde

A Gentle Creature

The Day After

Loveless

Un Certain Regard / Belirli Bir Bakış Seçkisi
Barbara, Mathieu Amalric
April’s Daughter,  Michel Franco
Beauty and the Dogs, Kaouther Ben Hania
Before We Vanish, Kiyoshi Kurosawa
Closeness, Kantemir Balagov
The Desert Bride, Cecilia Atan & Valeria Pivato
Directions, Stephan Komandarev
Dregs, Mohammad Rasoulof
Jeune Femme, Léonor Serraille - EN İYİ FİLM
L’Atelier, Laurent Cantet
Lucky, Sergio Castellitto
The Nature of Time, Karim Moussaoui
Out, György Kristóf
Western, Valeska Grisebach
Wind River, Taylor Sheridan
The Desert Bride

Yarışma Dışı
Blade of the Immortal, Takashi Miike
How to Talk to Girls at Parties, John Cameron Mitchell
Visages, Villages, Agnès Varda & JR

How to Talk to Girls at Parties

Geceyarısı Gösterimleri
Prayer Before Dawn, Jean-Stéphane Sauvaire
The Merciless, Byun Sung-hyun
The Villainess, Jung Byung-gil

Prayer Before Dawn

Özel Gösterimler
12 Jours, Raymond Depardon
24 Frames, Abbas Kiarostami
An Inconvenient Sequel, Bonni Cohen & Jon Shenk
Clair’s Camera, Hong Sangsoo
Demons in Paradise, Jude Ratman
Napalm, Claude Lanzmann
Promised Land, Eugene Jarecki
Sea Sorrow, Vanessa Redgrave
They, Anahita Ghazvinizadeh
Top of the Lake, Jane Campion
Twin Peaks, David Lynch

Top of the Lake

Sanal Gerçeklik
Carne y Arena, Alejandro G Iñárritu

Directors Fortnight
A Ciambra, Jonas Carpignano
Alive in France, Abel Ferrara
L’Amant d’un Jour, Philippe Garrel
Bushwick, Cary Murnion & Jonathan Milott
Cuori Puri, Roberto de Paolis
The Florida Project, Sean Baker
Frost, Sharunas Bartas
I Am Not a Witch, Rungano Nyoni
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc, Bruno Dumont
L’Intrusa, Leonardo Di Costanzo
La Defensa Del Dragón, Natalia Santa
Marlina the Murderer in Four Acts, Mouly Surya
Mobile Homes, Vladimir De Fontenay
Nothingwood, Sonia Kronlund
Ôtez-moi d’un Doute, Carine Tardieu
Patti Cake$, Geremy Jasper
The Rider, Chloé Zhao
Un Beau Soleil Intérieur, Claire Denis
West of the Jordan River (Field Diary Revisited), Amos Gitai

Critics' Week Kategorisi

Yarışan Filmler
Ava, Léa Mysius
La Familia, Gustavo Rondón Córdova
Gabriel and the Mountain, Fellipe Gamarano Barbosa
Makala, Emmanuel Gras
Oh Lucy!, Atsuko Hirayanagi
Los Perros, Marcela Said
Tehran Taboo, Ali Soozandeh

Özel Gösterimler
Sicilian Ghost Story, Fabio Grassadonia & Antonio Piazza
Brigsby Bear, Dave McCary
Bloody Milk, Hubert Charuel
A Violent Life, Thierry de Perretti