'74 Postcards Projesiyle "Art for Tomorrow"

29 Mart 2017

İstanbul’74 ve Maya Vakfı, ’74 Postcards projesiyle travmatik olaylara maruz kalmış çocuklara destek sağlıyor.

"Kartpostallardan elde edilen bütün gelir, Maya Vakfı’nın savaş, şiddet, göç ve yoksulluk gibi travmatik olaylara maruz kalmış çocuklar için organize ettiği “Project Lift” adlı sivil toplum projesine bağışlanıyor."

Sanat, moda, edebiyat, film, müzik ve mimari alanlarında faaliyet gösteren İstanbul’74 ile çocuklar ve gençler için daha yaşanabilir bir dünya yaratmayı amaçlayan Maya Vakfı, ’74 Postcards projesiyle travmatik olaylara maruz kalmış çocuklara destek veriyor. Farklı ülke ve disiplinlerden Terry Richardson, Shirin Neshat, Tilda Swinton, Ekrem Yalçındağ, Ayşe Kulin ve Zoe Cassavetes gibi sanatçıların gönüllü katılımlarıyla gerçekleşen ’74 Postcards projesi, çocukların geleceği için sanatın iyileştirici gücünü destekleyen bir kartpostal projesi. Sınırlı sayıda basılan kartpostallar, geçmiş ve gelecek arasındaki bağı canlı tutarak, nostaljik bir konseptle karşımıza çıkıyor. Her bir baskı üzerinde sanatçıların proje için özel olarak seçtikleri eserlerden biri veya vermek istedikleri mesaj bulunuyor.

Sandro Kopp ve Andre Saraiva

Ina Jang ve Merve Morkoç

Kartpostallardan elde edilen bütün gelir, Maya Vakfı’nın savaş, şiddet, göç ve yoksulluk gibi travmatik olaylara maruz kalmış çocuklar için organize ettiği “Project Lift” adlı sivil toplum projesine bağışlanıyor. Böylelikle sanat terapisi yoluyla çocuklara psikolojik destek sağlanıyor. Projenin amacı, 6-12 yaş arasındaki çocuklar için psikososyal destek ve rehabilitasyon sağlamak üzere sanat atölyeleri gerçekleştirmek. Bu atölyeler görsel sanat, müzik ve dans/hareket terapisini temel alarak uygulanıyor. Böylece sanat yoluyla çocuklar, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilirken, psikolojik dayanıklılıklarını da artırmış oluyor. Proje, sadece 6-12 yaş arası çocukları kapsamıyor. Aynı zamanda ebeveynleri, öğretmenleri ve sosyal hizmet uzmanlarını da rehabilitasyon ve travmaya karşı dayanıklılık konularında bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Jonah Freeman & Justin Lowe

Özlem Günyol ve Mustafa Kunt

’74 Postcards projesi, 2016 sonlarında ilk serisi ile gerçekleştirildi. Yeni seriler ise farklı sanatçıların katılımıyla yakında baskıya hazır olacak. Kartpostalların satın alınabileceği noktaları öğrenmek istiyorsanız ’74 Postcards’ın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.