78. Venedik Film Festivali

07 Eylül 2021

Dünyanın en eski film festivali, Venedik Film Festivali 78. edisyonu ile geri döndü. Festival, 11 Eylül'e kadar devam ediyor.

Venedik Film Festivali, ödül sezonunun başlangıcına işaret ediyor. Venedik Lido’da gerçekleşen festival “Dune” gibi uzun süredir beklenen filmlere ve “The Power of the Dog” gibi duygusal dönem dramaların ilk gösterimlerine ev sahipliği yapıyor. Bu yılki yarışmada 21 film, Oscar ödüllü jüri başkanı Bong Joon Ho ve diğer altı ünlü aktör, senarist ve film yapımcısının önderliğinde yarışacak. 


Netflix, üç filmle güçlü bir varlığa sahip. Öne çıkan adaylar arasında, Benedict Cumberbatch ve Kirsten Dunst’ın başrolleri paylaştığı Akademi Ödüllü Jane Campion'un “The Power of the Dog” filmi yer alıyor. İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun “The Hand of God” filmi ve ilk yönetmenlik denemesini yapan Maggie Gyllenhaal’ın “The Lost Daughter” filmi yarışanlar arasında.


Sony Pictures Classics ise yazar ve yönetmen Pedro Almodóvar'ın, başrolünde Penélope Cruz'un yer aldığı “Paralel Anneler” ile yarışmaya katılıyor. Diğer yandan, “Jackie”nin yönetmeni Pablo Larraín’ın “Spencer” filminde Kristen Stewart Prenses Diana rolüyle adından bahsettiriyor. 


Venedik her zaman yarışma “dahilinde” olanla değil, aynı zamanda “rekabet dışı” olanla da ilgili. Pandemiden dolayı uzun bir ertelemeden sonra, Denis Villeneuve'nin “Dune”u nihayet premierini yapacak. Festivaldeki diğer önemli filmler arasında Ridley Scott’tan “The Last Duel”, Edgar Wright imzalı “Last Night in Soho” ve “Old Henry” yer alıyor.


Juri tarafından Yaşam Boyu Başarı ödülüne layık görülen Jamie Lee Curtis, uzun yıllardır sürdürdüğü başarılı kariyerini taçlandıracak Altın Aslan ödülünü festival kapanışındaki ödül töreninde alacak.