79. Venedik Film Festivali Başladı

05 Eylül 2022

Prestijli “Altın Aslan” ödülü için ünlü yapımların yarıştığı 79. Venedik Film Festivali, bu sene 31 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor.

Jüri başkanlığını ABD’li oyuncu Julianne Moore’un üstlendiği festivalde bu edisyonda merakla beklenen pek çok yapım bulunuyor.


Yönetmen koltuğunda Noah Baumbah’ın oturduğu ve başrollerinde Adam Driver ve Greta Gerwig’in yer aldığı “White Noise”, ilk kez Netflix yapımı bir filmin Venedik Film Festivali’nin açılış filmi olmasına sebep olarak film festivali tarihine imza attı.“Call Me By Your Name” ile tanıdığımız Luca Guadagnino’nun yönetmenliğindeki “Bones and All” filmi de festivalde gösterilecek filmler arasında yer alıyor. Diğer yandan, Ana de Armas’ın Marilyn Monroe’yu canlandıracağı ve Andrew Dominik’in yönetmen koltuğunda oturduğu “Blonde” filmi de festivalde yarışacak. Festivalin yarışma dışındaki dikkat çekici yapımlarından biri ise yönetmenliğini Olivia Wilde’ın üstlendiği, Florence Pugh ve Harry Styles’ı bir araya getiren psikolojik gerilim “Don’t Worry Darling”.