8. Çanakkale Bienali Kapılarını Açıyor

25 Ağustos 2022

8. Çanakkale Bienali, 1 Ekim tarihinde kapılarını tekrardan açıyor.

Çanakkale’nin farklı mekanlarında 1 Ekim - 5 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan Çanakkale Bienali’nin 8. edisyonu, “Birlikte nasıl çalışırız?” başlığı altında çözümlenecek.


Çalışma ve birliktelik deneyimlerine odaklanacak bienal kapsamında Türkiye’den ve dünyadan sanatçılar, “Birlikte nasıl üretebiliriz?”, “Birlikte nasıl yaşarız?”, “Birlikte nasıl çalışırız?” sorularına yanıt arıyor. Bu sorulara yanıt ararken de, tüm canlı ve cansız yapılar arasındaki karmaşık ilişkilerin bağlantılarını ve düğüm noktalarını gözlemliyor. 
Bienal, konukseverlik, dostluk, iş birliği, emek, sorumluluk, adalet, bağışlama, yas, neşe gibi kavramların yanı sıra “birlikte yaşama” zorunluluğunun peşini bırakmayan paradoksların; imkansızlıkların, şans ve ihtimallerin, yalnız başına kalabalıklar içinde yaşamanın farklı biçim ve yöntemlerine bakmayı öneriyor.


Bienal kapsamında düzenlenecek sergiler ve bienale paralel etkinlikler, 1 Ekim - 5 Kasım tarihleri arasında Çanakkale kent merkezindeki farklı mekanlarda ve Troya Müzesi’nde ziyaretçileriyle buluşacak.