80 milyon dolarlık tavşan

20 Mayıs 2019

Jeff Koons'un ikonik 'Tavşan'ı yeni bir rekora imza attı.

Sanat dünyasının en tartışmalı isimlerinden Jeff Koons'un şişme oyuncak görünümlü, paslanmaz çelik 'Tavşan' isimli heykeli geçtiğimiz hafta Christie's New York'un Bahar müzayedesinde 80 milyon dolara alıcı buldu. İlk kez 1986 yılında Sonnabend Gallery'de gösterilen heykeli, 1992 yılında Conde Nast dergi grubunun varislerinden S.I. Newhouse, New Yorklu sanatçı Terry Winters'dan satın almış. 2017 yılında ölen Newhouse'un etkileyici koleksiyonunda yer alan eser, ilk kez müzayedeye çıktı.


40 milyon dolardan açılan mezatı, Upper East Side'ın deneyimli galericisi Robert Mnuchin 80 milyon dolar vererek kazandı. Alıcı primleriyle Mnuchin'in müzayede evine ödemeyi vadettiği fiyat toplam 91.1 milyon dolara geliyor.


Daha önce 2013 yılında yine Christie's New York'ta turuncu renkli balon köpek formundaki işi, 58.4 milyon dolara satıldığında sanatçı yaşayan en pahalı sanatçı unvanını kazanmıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında David Hockney'nin 1972 tarihli 'Sanatçının Portresi (Çift Figürlü Havuz)' tablosu, alıcı primiyle birlikte 90.3 milyon dolara satıldığında, rekor kısa bir süre için Hockney'ye geçmişti. Geçen haftaki satış ile Koons yine aynı unvanı taşımaya devam ediyor.


Yaklaşık 1 metre boyundaki tavşan, ayna parlaklığındaki yüzeyiyle bir arzu nesnesi niteliğinde. 1986 tarihli heykel, hem Duchamp'tan itibaren hazır nesneleri de kapsayarak tanımı değişen heykelin yeni dönüşümünün, hem de döneminde New York'ta çağdaş sanat piyasasının şaşırtıcı boyutlara ulaşan yükselişinin bir sembolü.